>> – Przez ostatnie cztery tygodnie najbardziej spadł koszt finansowania w euro, niemniej najniższe marże oferowane są dla kredytów w złotych polskich – mówi Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
>> Średni poziom marż kredytów udzielanych w złotych w lutym spadł z 3,25 proc. do 3,17 proc. Średnie marże dla kredytów w euro zmalały w stosunku do stycznia prawie o 0,5 pkt proc. i ukształtowały się na poziomie 4,23 proc. Potaniały również oferty kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. W ich przypadku została ustalona średnia na poziomie 5,34 proc. (spadek w stosunku do stycznia o 0,23 pkt proc.).
Najwyższe marże banki pobierają od kredytów hipotecznych denominowanych do dolara amerykańskiego – średnia dla tej waluty wyniosła 5,65 proc.
>> – Banki, chcąc przyciągnąć klientów, konkurują ze sobą, tworząc nowe, tańsze i bardziej liberalne oferty standardowych kredytów hipotecznych – mówi Natalia Czaplewska.
>> W ostatnim czasie np. MultiBank i mBank podwyższyły maksymalny poziom finansowania nieruchomości do 110 proc. LTV, a Kredyt Bank i Raiffeisen Bank informowały o obniżkach marż dla kredytów w złotych i euro.