>> Marże banki doliczają do wskaźników, na podstawie których ustalają oprocentowanie kredytów (np. WIBOR plus trzy punkty marży = oprocentowanie kredytu w złotych, a EURIBOR plus cztery punkty = oprocentowanie kredytu w euro). Marże najczęściej są stałe przez cały okres kredytowania, dlatego warto je negocjować.
>> W marcu spadł średni koszt finansowania w złotych, frankach szwajcarskich oraz euro. Jedynie średni poziom marż dla kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego pozostaje bez zmian – podaje Comperia.pl.
>> Największemu obniżeniu uległ średni poziom marż kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego: o prawie 0,5 pkt proc., i dziś wynosi ok. 4,88 proc. Na spadek wysokości średnich marż kredytów frankowych wpłynęły obniżki w Nordea Banku oraz Alior Banku.
>> Najniższe marże banki pobierają od kredytów hipotecznych w naszej rodzimej walucie. W marcu średni poziom marż dla kredytów w PLN spadł do 2,99 proc.
>> W ostatnich tygodniach marże kredytów denominowanych do euro zmniejszyły mBank i MultiBank. Za sprawą ich obniżek średni poziom finansowania w tej walucie dla całego rynku spadł do poziomu 3,98 proc.