Zdarza się, że Skarb Państwa oraz gminy nie figurują w księgach wieczystych jako właściciele nieruchomości, chociaż powinny. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało więc projekt ustawy, który ma pomóc w uporządkowaniu sytuacji prawnej nieruchomości Skarbu Państwa oraz gmin. Dzięki temu mają mieć mniejsze szanse powodzenia roszczenia obywateli obcych państw (głównie Niemiec) dochodzących zwrotu tych nieruchomości.

Zgodnie z projektem do 30 czerwca 2007 r. minister spraw wewnętrznych i administracji (w porozumieniu z szefem resortu budownictwa) sporządzi wykaz nieruchomości Skarbu Państwa oraz gmin położonych na Ziemiach Odzyskanych oraz na obszarze Gdańska. W rozporządzeniu określi natomiast sposób ich prowadzenia. Taki wykaz ma obejmować: oznaczenie nieruchomości, informacje o księdze wieczystej oraz o stanie działu pierwszego księgi.

Na tej podstawie starostowie (reprezentujący Skarb Państwa) oraz wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast (działający w imieniu gmin) wystąpią do wydziałów wieczystoksięgowych sądów o wpis swojego prawa własności. Natomiast w wypadku nieruchomości rolnych znajdujących się w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych zrobi to sama agencja. Sądy będą miały miesiąc od daty złożenia wniosku na jego rozpoznanie.

Starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają obowiązek raz w miesiącu złożyć wojewodzie sprawozdanie z wykonania tego obowiązku, a ten opowie się ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

-Sąd dokonuje wpisu na podstawie przedstawionych dokumentów. Jeżeli jasno będzie z nich wynikało prawo własności Skarbu Państwa lub gminy, nie będzie żadnego problemu z wpisem - ocenia Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu.