W opinii członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej dzieje się tak dlatego, że kandydaci są źle przygotowani.Odmiennego zdania są kandydaci do tych zawodów. Winę zrzucają na pisemne testy. Ich zdaniem część zawartych w nim pytań nie ma nic wspólnego z przyszłym zawodem. Poza tym komisja egzaminacyjna daje im zbyt mało czasu na udzielenie odpowiedzi.Od nowego roku kandydaci do zawodu zarządcy oraz pośrednika nie będą już zdawać egzaminów. Wyjątkiem będą osoby ze średnim wykształceniem oraz rzeczoznawcy majątkowi, dla których sprawdzian wiedzy nadal będzie obowiązkowy. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim egzaminów, ale i innych kwestii.Uprawnienia zawodowe może zdobyć tylko osoba fizyczna. Nie może to być firma, np. firma konsultingowa, agencja nieruchomości czy zarządzająca nieruchomościami. Licencję może mieć natomiast właściciel firmy lub jej pracownik.Wcześniej jednak trzeba spełnić wymagania, jakie stawia ustawa o gospodarce nieruchomościami.
O licencje w tych dwóch zawodach może się więc starać osoba, która:? posiada pełną zdolność do czynności prawnych,? nie była karana za przestępstwa: skarbowe, gospodarcze, przeciwko mieniu, dokumentom, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, a także inne przestępstwa, które mogą mieć wpływ na wykonywany zawód,? ma wyższe wykształcenie (nie ma znaczenia, tak jak w wypadku rzeczoznawców, jaki rodzaj studiów się skończyło),? skończyła podyplomowe studia z zakresu zarządzania nieruchomościami lub pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,(Ten wymóg nie dotyczy osób, które ukończyły studia z programem uwzględniającym minimalne wymogi programowe dla odpowiednich studiów podyplomowych).Zakres programowy ustala minister budownictwa w formie komunikatów. Ostatnie wydał 20 czerwca 2007 r. Są one dostępne na stronie internetowej ministerstwa (www. mb.gov.pl). Publikuje się je także w dzienniku urzędowym ministra budownictwa.W nowych programach położono większy nacisk na prawo budowlane, przepisy mieszkaniowe, zmniejszono zaś liczbę godzin z ekonomii.? odbyła praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania. Trzeba to zrobić u czynnego zawodowo pośrednika lub zarządcy.
Rzeczoznawcy majątkowi to specyficzna grupa zawodowa coraz lepiej prosperująca na rozwijającym się rynku nieruchomości. Żeby jednak dostać się do tego grona, trzeba spełnić wiele wymagań i uzyskać odpowiednie uprawnienia, które nadaje minister budownictwa.Uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego nie jest proste. Mimo złagodzenia przepisów dla dwóch innych grup zawodowych zajmujących się nieruchomościami – zarządców i pośredników – rzeczoznawców nadal będą obowiązywały wyższe wymagania, przede wszystkim obowiązkowy egzamin. Będą oni też musieli mieć wyższe wykształcenie magisterskie.
[ramka]
Rzeczoznawca majątkowy określa przede wszystkim wartość nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością. Może sporządzać opracowania i ekspertyzy niestanowiące operatu szacunkowego, a dotyczące:? rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku;? efektywności inwestowania w nieruchomości;? skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych;? oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali;? bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości;? określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora;? wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości;? wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.[/ramka]