Gmina musi udokumentować fakturą, że wydała nieruchomość za odszkodowaniem

Odszkodowanie otrzymane za wywłaszczone grunty jest objęte 22-proc. podatkiem od towarów i usług

Publikacja: 19.12.2007 23:39

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Interpretując przepisy (nr ILPP1/443-216/07-2/IN), doszedł do wniosku, że gmina jako czynny podatnik VAT powinna wydanie nieruchomości za odszkodowaniem udokumentować fakturą. Momentem zaś, w którym należało je wykazać w deklaracji VAT-7, jest miesiąc wystawienia faktury lub miesiąc, w którym przypada siódmy dzień od dnia wydania nieruchomości – jeśli faktura nie została wystawiona w terminie.

Gmina (podatnik) chciała wiedzieć, czy dostawa gruntów, za które dostała odszkodowanie, jest objęta VAT oraz czy postąpiła właściwie, naliczając i odprowadzając podatek z chwilą otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe. Jej zdaniem pomniejszenie odszkodowania otrzymanego od Skarbu Państwa o należny VAT jest niesłuszne. Bo w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT za podatnika nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami, do których wypełniania zostały one powołane. Z wyłączeniem jednak czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Wspólnota samorządowa, przekazując grunty na rzecz Skarbu Państwa, przyczyniła się więc do urzeczywistniania tych celów. Jak wskazała we wniosku, gmina podlega prawu publicznemu, a dopiero potem jest podatnikiem VAT.

Innego zdania był jednak dyrektor IS w Poznaniu. Powołał się na art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów (a są nimi także grunty, w myśl art. 2 pkt 6) i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co więcej, dostawą towarów jest również przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym także przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu, lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Dlatego też uznał, że w opisanej we wniosku sytuacji następuje dostawa towarów w zamian za odszkodowanie. W tym bowiem przypadku odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

„Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika” – napisał w uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy.

Jednocześnie wyjaśnił, że przy wywłaszczeniu nieruchomości na cele budowy lub poszerzenia dróg w roli organu władzy publicznej wykonującego zadania administracji rządowej występuje organ dokonujący wywłaszczenia – może być nim wojewoda lub starosta. Podmiotem zaś, który realizuje dostawę, jest dotychczasowy właściciel nieruchomości (czyli gmina), który występuje w roli podatnika (art. 15 ust. 1). Ani organ władzy publicznej (wójt, burmistrz), ani urząd go obsługujący (gmina), wydając nieruchomość za odszkodowaniem, nie może skorzystać z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6. Otrzymane odszkodowanie jest zatem objęte 22-proc. VAT.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem