Jeśli chodzi o zagadnienia prawne, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy własność lokalu nie budzi zastrzeżeń i czy nie ma jakichkolwiek obciążeń. Te informacje uzyskamy, przeglądając aktualny odpis z księgi wieczystej. Sprawdźmy też, kto jest tam zameldowany i dopilnujmy, by się wymeldował przed transakcją (przed podpisaniem aktu notarialnego), bo potem mogą być poważne problemy z usunięciem niechcianego lokatora.
Potem czas na sprawy ekonomiczne – trzeba zweryfikować wszystkie opłaty dotyczące mieszkania, sprawdzić, kto zarządza nieruchomością, czy jest to profesjonalny zarządca z licencją i dowiedzieć się, jakie są plany odnośnie przyszłości budynku, jakie będą remonty, jaka będzie kalkulacja stawek czynszu i pozostałych opłat. Skontrolujmy też opłaty za media i czy nie ma zadłużeń.
Ważne są też sprawy techniczne – dokonajmy szczegółowego przeglądu technicznego lokalu i części wspólnych budynku. Zwrócimy uwagę na wszelkie instalacje i ich stan, stolarkę okienną, drzwiową, posadzki, tynki.
– Kupno mieszkania jest inwestycją szczególną, dlatego też nie wstydźmy i nie bójmy się je dokładnie sprawdzić, o wszystko pytać właściciela, zarządcę czy też pośrednika – radzi Tomasz Błeszyński.