To na razie propozycja. Dotyczy ona mieszkań wojskowych zajmowanych na podstawie decyzji administracyjnej (zarządza nimi Wojskowa Agencja Mieszkaniowa). Zawiera ją projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.
Wczoraj w Sejmowej Komisji Obrony Narodowej odbyło się pierwsze jej czytanie.
Ustawa, która obowiązuje obecnie, przewiduje, że domownicy mają obowiązek razem z głównym najemcą płacić czynsz za zajmowany lokal. Odpowiedzialność ta ciąży na wszystkich solidarnie. Oznacza to, że jeżeli jedna osoba nie zapłaci, to Wojskowa Agencja Mieszkaniowa ma prawo żądać uregulowania należności od innych pełnoletnich domowników mieszkających wspólnie w tym lokalu, a nie tylko od osoby, której wynajęto lokal.
Nowelizacja nie znosi tej odpowiedzialności, ale tylko doprecyzowuje przepisy dotyczące tych kwestii (a konkretnie art. 37 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych). Przewiduje, że obowiązek regulowania opłat za mieszkanie ciąży na domownikach solidarnie, ale tylko wówczas, gdy faktycznie mieszkają oni z głównym najemcą pod jednym dachem.
Zdaniem Senatu zmiana zlikwiduje obecną praktykę. Mianowicie Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, gdy najemca nie płaci, żąda uiszczenia czynszu od domowników za okres, kiedy nie mieszkali oni już z głównym najemcą. Dzieje się tak dlatego, że przepisy są nieprecyzyjne.