Obok wytycznych z rekomendacji S z lipca 2006 r. banki wprowadzały własne zmiany w polityce kredytowej, niejednokrotnie wyprzedzając zalecenia organów nadzorujących.
Przykładem jest obserwowane dziś ograniczanie poziomu LTV, zmiana siatek marż i weryfikowanie kalkulatorów wyliczających zdolność kredytową klientów. Obecną sytuację trzeba traktować jako przejściową i myślę, że w długim terminie oferty znów staną się bardziej przystępne.
MultiBank udziela kredytów na 100 proc. LTV i wyrażam przekonanie, że konkurencyjne instytucje powrócą do tego poziomu, gdy czynniki makroekonomiczne staną się bardziej sprzyjające. Ciężko jednoznacznie ocenić, kiedy nastąpi przełom, ale należy pamiętać, że zapotrzebowanie na nieruchomości nie zmalało z dnia na dzień. Już w tym roku było o wiele mniej transakcji spekulacyjnych, ale Polacy chętnie kupowali lokale do własnych celów mieszkaniowych i ten trend powinien się utrzymywać.
Możliwość sfinansowania zakupu z własnych oszczędności przy obecnych cenach nieruchomości jest dostępna dla wąskiego grona klientów. Dlatego z upływem czasu banki będą powracać do wyższych poziomów LTV, umożliwiając pełne sfinansowanie transakcji, przy zachowaniu jeszcze ostrożniejszej polityki kredytowej.
[i]Hubert Pałgan, zastępca dyrektora departamentu ds. produktów hipotecznych i klientów biznesowych w MultiBanku[/i]