Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=288195]DzU nr 192, poz. 1182[/link]). Zmiana jest krótka. Przewiduje jedynie skreślenie z tej ustawy art. 5. Jej skutki jednak są daleko idące.
Do tej pory ten [b]przepis dawał przedsiębiorstwom państwowym oraz spółkom Skarbu Państwa prawo żądania od gmin przejęcia budynków mieszkalnych wbrew ich woli[/b]. Wystarczyło, że przedsiębiorstwo (lub spółka) złożyło oświadczenie o zamiarze przekazania i przedstawiło gminie wymaganą dokumentację związaną z tym budynkiem.
Jeżeli samorząd nie chciał tego zrobić, firma mogła wystąpić do sądu. Wówczas orzeczenie sądowe zastępowało oświadczenie woli gminy. Teraz kiedy gmina nie będzie chciała przejąć danej nieruchomości, może się skutecznie przed tym obronić. Do przekazania budynku jest bowiem potrzeba zgoda obu stron – zarówno gminy, jak i przedsiębiorstwa (spółki).
Autorem tego rozwiązania jest Senat. Powodem zaś jego przygotowania jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2006 r. Orzekł on, że art. 5 ustawy jest niekonstytucyjny, ale tylko w takim zakresie, w jakim stosowało się go wobec budynków Lasów Państwowych.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 5 stawiał gminy w trudnej sytuacji, gdyż musiały one przejmować nieruchomości Lasów Państwowych wbrew własnym interesom, nawet wówczas, gdy wiązało się to ze stratami dla nich.