Reklama

Więcej osób chce zarządzać budynkami

Zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na usługi świadczone przez zarządców. Natomiast pośredników w obrocie nieruchomościami dotknęło osłabienie gospodarcze.

Publikacja: 01.06.2009 02:19

Marta Milewska, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości w Nieruchomościach

Marta Milewska, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości w Nieruchomościach

Foto: Archiwum

[b]Rz: Czy w związku z otwarciem dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, czyli zniesieniem egzaminów trzy-szczeblowych w Ministerstwie Infrastruktury i zastąpieniem ich postępowaniem jednoetapowym, jest więcej chętnych do zdobycia odpowiednich kwalifikacji?[/b]

[b]Marta Milewska: [/b]Zdecydowanie tak. Zniesienie egzaminów trzyszczeblowych przyczyniło się do ponaddwukrotnego wzrostu liczby słuchaczy na studiach podyplomowych, a co za tym idzie – również dwukrotnego wzrostu liczby uczestników praktyk zawodowych.

[b]Czy jednocześnie rzeczywiście rośnie zapotrzebowanie na usługi pośredników i zarządców?[/b]

Jeśli chodzi o zarządców, to zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na świadczone przez nich usługi. Przyczyniła się do tego między innymi nowelizacja prawa spółdzielczego pozwalającego spółdzielcom na wyodrębnienia.

Natomiast pośredników w obrocie nieruchomościami dotknęło osłabienie gospodarcze, z którego skutkami właśnie borykamy się na rynku nieruchomości. Dla tej grupy zawodowej sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Reklama
Reklama

[b]Ile jest w kraju firm, które prowadzą działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, i jakie są proporcje w stosunku do liczby licencjonowanych zarządców?[/b]

Firm zarządzających jest ponad 137 tysięcy, a licencjonowanych zarządców ok. 16 tysięcy. Fakt, że liczba firm zarządzających jest niemal dziesięciokrotnie większa niż liczba licencjonowanych zarządców nieruchomości, wynika głównie z tego, że dane ujęte w statystykach GUS dotyczą firm, które mają wpisaną taką działalność w PKD. W praktyce nie wiadomo zatem, ile przedsiębiorstw faktycznie zarządza nieruchomościami. Według danych pozyskanych przez Stowarzyszenie Przedsiębiorczości w Nieruchomościach ok. 40 proc. zarejestrowanych firm zarządzających nie wykonuje usług zarządzania.

[b]A ilu jest licencjonowanych pośredników, którzy faktycznie wykonują dziś zawód?[/b]

Licencjonowanych pośredników, jak podaje GUS, było w marcu br. ponad 10 tys. Na podstawie obserwacji rynku nieruchomości uważam, że przeszło 3 tys. osób ujętych w tych statystykach nie bierze czynnego udziału w rynku. Są to głównie pośrednicy, którzy najwcześniej rozpoczęli działalność, jako pierwsi otrzymali licencje.

Nieruchomości
To może być koniec odśnieżania chodników przez właścicieli posesji. Skarga do TK
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Prawo w Polsce
Karta wędkarska. Jak i gdzie ją wyrobić? Ile to kosztuje?
Samorząd
W kominkach można palić, ale nie wszędzie i nie we wszystkich
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama