Reklama

Jak sfinansować kocioł we wspólnocie?

Nie każda wspólnota mieszkaniowa ma prawo do unijnej dotacji na modernizację systemu ogrzewania w budynku. Znacznie szersze możliwości skorzystania z publicznych pieniędzy daje wspólnotom ustawa o termomodernizacji.

Publikacja: 10.11.2009 00:41

Jak sfinansować kocioł we wspólnocie?

Foto: www.sxc.hu

W wielu starszych budynkach mieszkalnych pomieszczenia nadal ogrzewane są piecami węglowymi albo grzejnikami elektrycznymi. To rozwiązania drogie, mało efektywne, a w przypadku pieców na węgiel wymagające od użytkowników sprawności fizycznej (trzeba przynieść węgiel z piwnicy). Zastąpienie pieców systemem centralnego ogrzewania jest marzeniem właścicieli lokali w wielu wspólnotach, ale takie inwestycje są kosztowne. Nic dziwnego, że nawet bogate wspólnoty szukają możliwości choćby częściowego ich sfinansowania z publicznych środków.

[srodtytul]Dotacja z UE trudna do zdobycia[/srodtytul]

Jeśli wspólnota chce założyć centralne ogrzewanie od podstaw ( tzn. w budynku nie ma instalacji c.o.) możliwe jest dofinansowanie z UE, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejszy: [b]budynek musi się znajdować na tzw. obszarze wsparcia wyznaczonym w Lokalnym Programie Rewitalizacji.[/b] Kryteria wyznaczania obszarów wsparcia to m.in.: wysoki poziom ubóstwa, bezrobocia, niski poziom edukacji i wysoki poziom przestępczości, niski poziom wartości zasobu mieszkaniowego, niski poziom wydajności energetycznej budynków. Obszar wsparcia, na którym budynki wielorodzinne, i tylko takie, mogą być beneficjentem unijnej pomocy, musi spełniać co najmniej trzy z wymienionych kryteriów.

Zakres przedmiotowy dotacji jest ograniczony do części wspólnych budynków mieszkalnych, których właścicielem są: gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y oraz osoby prywatne. [b]Dotacji nie można zatem wykorzystać na sfinansowanie prac w lokalach należących do poszczególnych właścicieli.[/b]

Przedsięwzięcia remontowe lub modernizacyjne, które mogą być współfinansowane z UE obejmują:

Reklama
Reklama

>> renowację wspólnych elementów konstrukcyjnych,

>> usprawnienie instalacji technicznych budynku,

>> działania podnoszące efektywność energetyczną budynku (termomodernizacja).

[b]- Spełnienie wszystkich warunków do otrzymania unijnej dotacji jest niezwykle trudne - mówi Robert Goluch z Termoexpert Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu. – Nasza firma jeszcze nie spotkała się z takim przypadkiem.[/b] Innych możliwości uzyskania dotacji unijnych pojedyncza wspólnota obecnie nie ma.

[srodtytul]Premia za oszczędność energii[/srodtytul]

Jeśli w budynku wspólnoty jest już centralne ogrzewanie i chodzi tylko o jego modernizację, to warto rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie daje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292837]ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów[/link]. Przewiduje ona, że [b]inwestor, który sfinansuje kredytem przedsięwzięcia termomodernizacyjne, może otrzymać premię do 20% kwoty kredytu.[/b] Za przedsięwzięcia termomodernizacyjne ustawa uznała przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

Reklama
Reklama

· ulepszenie prowadzące do zmniejszenia zapotrzebowania na energię zużywaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach,

· ulepszenie powodujące zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych i lokalnych źródłach ciepła,

· wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją źródła lokalnego,

· całkowita lub częściowa zamiana źródła energii na odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji (czyli procesu pozwalającego na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej)

[b]W przypadku budynku, którego użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 r. możliwa jest też premia remontowa[/b], która wchodzi w rachubę, gdy wspólnota realizuje na kredyt przedsięwzięcia związane z termomodernizacją. Przedmiotem przedsięwzięcia remontowe może być:

· remont

Reklama
Reklama

· wymiana okien lub remont balkonów

· przebudowa, w wyniku której następuje ulepszenie budynku

· wyposażenie w instalacje i urządzenia wymagane dla budynków mieszkalnych oddawanych do użytkowania.

Warto wiedzieć, że [b]premia termomodernizacyjna i remontowa zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych, który uiszczają wspólnoty.[/b]

Robert Goluch ze firmy Termoexpert Sp. z o.o., radzi wspólnotom kompleksowe podejście do sprawy.

Reklama
Reklama

- Na miejscu wspólnoty mieszkaniowej starałbym się przeprowadzić zgodnie z ustawą tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne, obejmujące nie tylko przebudowę instalacji c.o. ale także docieplenie ścian, stropów dachu i piwnic, wymianę stolarki okiennej w częściach wspólnych itp. Trzeba pamiętać, że wykonując jedynie remont lub przebudowę c.o. wspólnota otrzyma dużo niższą premię, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w art. 3 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów – zastrzega.

Przepis ten określa minimalne oszczędności, jakie powinny nastąpić po realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, by otrzymać premię. Np. w przypadku modernizacji jedynie systemu grzewczego zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię musi wynosić co najmniej 10 proc. Jeśli jednak po 1984 r. przeprowadzono już modernizację systemu grzewczego w budynku, to nowe przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi doprowadzić do co najmniej 15-proc. oszczędności.

- W celu ustalenia wysokości oszczędności, które spodziewamy się uzyskać po przeprowadzeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego niezbędne jest sporządzenia audytu energetycznego, który będzie wspólnocie potrzebny w przypadku starania się o kredyt termomodernizacyjny z premią - wyjaśnia Robert Goluch.

[srodtytul]Tańszy kredyt proekologiczny[/srodtytul]

Dofinansowanie do kredytu na modernizację systemu grzewczego w budynku wspólnota może też pozyskać w Banku Ochrony Środowiska S.A. [b]Bank udziela kredytów na inwestycje proekologiczne we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dlatego ich oprocentowanie jest stosunkowo niskie: 1-4 proc. w skali roku.[/b] Wspólnota powinna jednak zadeklarować wkład własny w wysokości ok. 20% kosztów inwestycji. Kredyt przyznawany jest na 5-8 lat. Szczegółowe warunki udzielania różnią się w zależności od województwa. Nie w każdym na przykład kredytowana jest modernizacja instalacji grzewczej w budynku. Nie wszędzie też z preferencyjnego oprocentowania skorzystać mogą wspólnoty mieszkaniowe.

Reklama
Reklama

- Przedstawicieli wspólnot planujących termomodernizację zachęcam do skontaktowania się z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać odpowiedni kredyt. Może się bowiem okazać, że w konkretnym przypadku lepszym rozwiązaniem jest kredyt z premią termomodernizacyjną, a w innym kredyt z dopłatami WFOŚiGW – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ S.A. i zastępca dyrektora Departamentu Projektów Ekologicznych.

Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama