Reorganizacja w banku a prawa klienta - wyrok TSUE

Bezwarunkowe uznanie środka reorganizacyjnego podjętego z mocą wsteczną wobec instytucji kredytowej jest sprzeczne z prawem UE, jeżeli oznacza, że klient nie może już prowadzić postępowania sądowego co do istoty przeciwko "bankowi pomostowemu", na który przeniesiono wcześniej sporne zobowiązanie.

Publikacja: 03.05.2021 07:00

Reorganizacja w banku a prawa klienta - wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

dgk

Tak orzekł 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (C-504/19).

W 2008 r. pani V.R. zawarła umowę z Banco Espírito Santo, Sucursal en Espana ("BES Spain"), hiszpańskim oddziałem portugalskiego banku Banco Espírito Santo (BES), na mocy której nabyła akcje uprzywilejowane islandzkiej instytucji kredytowej. W związku z poważnymi problemami finansowymi portugalski BES postanowił w 2014 r.  utworzyć "bank pomostowy" o nazwie Novo Banco SA, któremu przekazano aktywa, pasywa i inne składniki niemajątkowe BES. Niektóre pozycje pasywów zostały jednak wyłączone z przeniesienia na Novo Banco. W następstwie przeniesienia Novo Banco SA, Sucursal en Espana ("Novo Banco Hiszpania") utrzymał relację biznesową nawiązaną przez V.R. z BES Spain.

4 lutego 2015 r. pani V.R. wniosła pozew do  sądu pierwszej instancji w Vitoria w Hiszpanii przeciwko Novo Banco Spain, domagając się, tytułem żądania głównego, unieważnienia umowy lub ewentualnie jej rozwiązania. Novo Banco Spain argumentowało, że nie ma biernej legitymacji, ponieważ zgodnie z decyzją z sierpnia 2014 r. dochodzone zobowiązanie nie zostało na niego przeniesione.

Sąd pierwszej instancji w Vitorii uwzględnił roszczenie V.R., więc Novo Banco Espagne wniósł odwołanie do sądu okręgowego w Álavie (Hiszpania). W tym postępowaniu przedłożył dwie decyzje przyjęte przez Banco de Portugal  29 grudnia 2015 r. Zmieniały one decyzję z sierpnia 2014 r., stanowiły m.in., że „od dnia dzisiejszego, zobowiązaniami BES, które nie zostały przekazane Novo Banco, są: [...] wszelkie zobowiązania będące przedmiotem któregokolwiek z postępowań określonych w załączniku I", wśród których wymieniona była sprawa wytoczona przez V.R. Decyzje te stanowiły także, że w zakresie, w jakim jakiekolwiek aktywa, zobowiązania lub składniki pozamajątkowe powinny były pozostać w majątku BES, ale de facto przeniesiono je na Novo Banco, przenosi się je zwrotnie z Novo Banco na BES ze skutkiem od  3 sierpnia 2014 r.

Ponieważ sąd okręgowy w Álavie oddalił odwołanie Novo Banco Hiszpania, ten wniósł środek zaskarżenia do hiszpańskiego Sądu Najwyższego. Novo Banco Espagne podnosił, że na podstawie unijnej dyrektywy 2001/24 w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych decyzje z 29 grudnia 2015 r. wywołują, bez żadnych dodatkowych formalności, skutki we wszystkich państwach członkowskich.

Sąd Najwyższy, uznając, że decyzje te zmieniły decyzję z sierpnia 2014 r. z mocą wsteczną, wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy tego rodzaju zmiany merytoryczne należy uznać w już toczących się postępowaniach sądowych.

Jak wynika z komunikatu wydanego po wydaniu orzeczenia, Trybunał wskazał, że na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 2001/24, środki służące reorganizacji co do zasady stosuje się zgodnie z prawem państwa członkowskiego pochodzenia i obowiązują zgodnie z prawem tego państwa w całej Unii bez żadnych dodatkowych formalności. Jednak w drodze wyjątku od tej zasady art. 32 dyrektywy stanowi, że skutki środków służących reorganizacji dla toczącej się sprawy sądowej dotyczącej aktywów lub praw, których pozbawiono instytucję kredytową, podlegają wyłącznie prawu państwa członkowskiego,w którym toczy się dana sprawa.

- Zastosowanie art. 32 wymaga spełnienia trzech kumulatywnych przesłanek. Są one spełnione w postępowaniu przed Sądem Najwyższym Hiszpanii - stwierdził TSUE.

I wyjaśnił, że - po pierwsze - musi chodzić o środki służące reorganizacji w rozumieniu art. 2 dyrektywy 2001/24, co ma miejsce w tym przypadku, ponieważ decyzje z 29 grudnia 2015 r. mają na celu zachowanie lub przywrócenie sytuacji finansowej instytucji kredytowej.

Po drugie, musi toczyć się postępowanie, które to pojęcie obejmuje wyłącznie postępowanie co do istoty. W tej konkretnej sprawie, z jednej strony postępowanie główne należy uznać za postępowanie co do istoty, a z drugiej strony decyzje z 29 grudnia 2015 r. zostały wydane, gdy postępowanie zainicjowane pozwem V.R.  4 lutego 2015 r. już się toczyło.

Po trzecie, tocząca się sprawa musi dotyczyć „aktywów lub praw, których pozbawiono instytucję kredytową".

Ponieważ są rozbieżności między wersjami językowymi art. 32 dyrektywy 2001/24, Trybunał zbadał cel tego przepisu i stwierdził, że zmierza on do poddania skutków środków służących reorganizacji lub postępowania likwidacyjnego dla toczącego się postępowania prawu państwa członkowskiego, w którym toczy się owo postępowanie. Nie byłoby zaś spójne z takim celem wyłączenie z zakresu stosowania tego prawa skutków środków służących reorganizacji dla toczącego się postępowania sądowego, gdy dotyczy ono zobowiązań warunkowych, które zostały przeniesione na inny podmiot w drodze takich środków służących reorganizacji.

- Zatem art. 32 powinien mieć zastosowanie do jednego lub kilku składników majątkowych instytucji kredytowej, należących zarówno do aktywów, jaki pasywów, będących przedmiotem podjętych środków służących reorganizacji, jak to ma miejsce w przypadku rozpatrywanego w postępowaniu przed Sąd Najwższy zobowiązania ewentualnego - wskazał TSUE.

Potem Trybunał odniósł się do zakresu skutków środków służących reorganizacji regulowanych przez prawo państwa członkowskiego, w którym toczy się postępowanie. TSUE wskazał, że prawo tego państwa członkowskiego reguluje wszelkie skutki, jakie środki mogą mieć dla takiego postępowania, niezależnie od tego, czy skutki te mają charakter proceduralny, czy materialny.

- W konsekwencji z art. 3 ust. 2 i art. 32 dyrektywy 2001/24 wynika, że skutkami, zarówno proceduralnymi, jaki materialnymi, środka służącego reorganizacji dla toczącego się postępowania sądowego co do istoty są wyłącznie skutki określone przez prawo państwa członkowskiego, w którym toczy się to postępowanie - stwierdził TSUE.

Trybunał wskazał również, że uznanie w postępowaniu przed Sądem Najwyższym Hiszpanii skutków decyzji z grudnia 2015 r., które może podważyć orzeczenia wydane już na korzyść V.R., naruszałoby zasadę pewności prawa. Poza tym uznanie, że środki służące reorganizacji podjęte przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia po wniesieniu powództwaw innym państwie członkowskim, skutkujące zmianą z mocą wsteczną ram prawnych istotnych dla rozstrzygnięcia sporu leżącego u podstaw tego pozwu, miałyby skłonić sąd, do którego wniesiono pozew, do jego oddalenia, stanowiłoby ograniczenie prawa do skutecznego środka prawnegow rozumieniu art. 47 akapit pierwszy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Trybunał doszedł do wniosku, że dyrektywa 2001/24 rozpatrywana w świetle zasady pewności prawa i prawa do skutecznego środka prawnego stoi na przeszkodzie uznaniu – bez dodatkowych warunków, w toczącym się postępowaniu sądowym co istoty – skutków środka służącego reorganizacji, takiego jak decyzje z  29 grudnia 2015 r., jeżeli skutkiem tego uznania jest pozbawienie z mocą wsteczną instytucji kredytowej, na którą przeniesiono zobowiązanie na mocy pierwszego środka służącego reorganizacji, legitymacji biernej w toczącym się postępowaniu, co podważa orzeczenia sądowe wydane już na korzyść strony powodowej w ramach tego postępowania.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie