Wywłaszczenie z prawa użytkowania wieczystego z VAT

Firmy pozbawiane nieruchomości muszą uiścić daninę od dostawy działek na cele publiczne

Publikacja: 18.11.2010 03:44

Wywłaszczenie z prawa użytkowania wieczystego z VAT

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Potwierdził to w jednym z ostatnich wyroków Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 795/10).[/b] Rozstrzygnięcie zapadło w konsekwencji zaskarżenia indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-860/09-4/IG).

Interpretację zaskarżyła spółka PKP SA, która miała zostać wywłaszczona ze swoich nieruchomości. Miała też zapłacić VAT, gdyż zdaniem fiskusa wywłaszczenie traktowane jest tak samo jak sprzedaż.

PKP SA nie zgodziła się z tą argumentacją. Jej zdaniem wywłaszczenie z wieczystego użytkowania nie podlega obowiązkowi zapłaty daniny. Powołała się na art. 7 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535). Mówi on, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również dokonane z nakazu władzy publicznej lub z mocy samych przepisów prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Spółka podkreślała, że przepis mówi wyraźnie jedynie o wywłaszczeniu z prawa własności, natomiast ona nie była właścicielem gruntu, jedynie użytkownikiem wieczystym. Ponadto zdaniem spółki ponieważ inicjatorem postępowania wywłaszczeniowego są organy władzy publicznej, nie można traktować wywłaszczenia jako dostawy towarów.

Zdaniem dyrektora izby skarbowej należy mieć na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

– Należy uznać, że pozbawienie prawa wieczystego użytkowania gruntu z nakazu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu – uzasadniał niekorzystne dla podatnika stanowisko. – Odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia, więc dostawa jest odpłatna.

Słuszność interpretacji fiskusa potwierdza Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii KNDP.

[wyimek]Prawo podatkowe jest autonomiczne i porównywanie do niego innych gałęzi bywa ryzykowne[/wyimek]

– Trudno będzie się bronić przed VAT od wywłaszczenia z użytkowania wieczystego – mówi. Zwraca także uwagę na art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Zgodnie z nim dostawą towarów jest zbycie m.in. użytkowania wieczystego.

– „Zbycie” jest pojęciem tak szerokim, że mieści w sobie również wywłaszczenie. Takie stanowisko wydaje się zresztą zgodne z celem zarówno dyrektywy o VAT, jak i ustawy. [b]Wywłaszczenie za słusznym odszkodowaniem powinno być traktowane identycznie z dostawą na wolnym rynku, ale jej opodatkowanie zależy od tego, czy jesteśmy podatnikiem VAT od tej dostawy[/b] – wyjaśnia Andrzej Nikończyk.

Warszawski sąd podzielił argumentację organu podatkowego. Przypomniał przy tym o autonomicznym charakterze gałęzi prawa podatkowego, co powoduje, że powoływanie się na instytucje np. cywilistyczne bywa ryzykowne.

[i]sygnatura akt III SA/Wa 795/10[/i]

Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem