Powiatowy, a następnie wojewódzki inspektor sanitarny stwierdzili jednak, że wnioskodawczyni nie może żądać wszczęcia postępowania w tej sprawie, ponieważ nie dotyczy ono jej interesu prawnego lub obowiązku. Nie ma bowiem konkretnej normy sanitarno-epidemiologicznej odnoszącej się do tego rodzaju działalności. Minister rozwoju w konsultacji z głównym inspektorem sanitarnym wydał wprawdzie wytyczne określające procedury reżimu sanitarno-epidemiologicznego, ale dotyczą one hoteli i pensjonatów. Brak natomiast wytycznych oraz opracowanych na tej podstawie procedur dla lokali mieszkalnych wynajmowanych krótkoterminowo. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność są więc jedynie informowani o konieczności wprowadzenia zasad reżimu epidemiologicznego określonego w wytycznych dla hoteli.
Kontrole nie wykazały nieprawidłowości. Właścicielka mieszkania, w którym prowadzi krótkoterminowy wynajem, działa zgodnie z procedurami określonymi w wytycznych dla hoteli i pensjonatów – stwierdził powiatowy inspektor sanitarny. Zalecił więc jedynie, ażeby udostępniła na klatce schodowej wykaz obowiązków korzystających z krótkoterminowego wynajmu: dezynfekcji, noszenia maseczek, dystansu społecznego i zasady postępowania gości w częściach wspólnych budynku. Odmówił też wszczęcia postępowania w sprawie przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych przez osobę wynajmującą lokal.
Wojewódzki inspektor sanitarny utrzymał to postanowienie w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę.
– Skarżąca nie wykazała swojego interesu prawnego, a jedynie interes faktyczny, co nie upoważniało jej do inicjowania postępowania administracyjnego – powiedziała sędzia sprawozdawca Alina Dominiak. – Obowiązkiem powiatowego inspektora sanitarnego było więc wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia takiego postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygnatura akt: III SA/Gd 1084/20