[b]Tak wynika z wyroku WSA w Lublinie z 2 grudnia 2010 r. (I SA/Lu 487/10). [/b]
Podatnik nabył odrębną własność lokali użytkowych o charakterze niemieszkalnym. Samorządowe kolegium odwoławcze uznało, że o momencie powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości przesądziła chwila nabycia lokali, a więc zgodnie z art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=83F58B2E2CFBC841B56ACC52D5063802?id=356400]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (dalej upol) obowiązek podatkowy powstał pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym strona nabyła prawo własności obiektu.
Skarżąc decyzję organu, podatnik twierdził, że na mocy art. 6 ust. 2 upol o powstaniu obowiązku podatkowego przesądziło przystąpienie do użytkowania lokali, a obowiązek podatkowy powstał 1 stycznia po roku przystąpienia. Argumentował, że kupił jeszcze nieukończone lokale i do tego przed ich ukończeniem przystąpił do użytkowania, dlatego istnienie obiektu stanowiło przesłankę powstania obowiązku podatkowego.
SKO w odpowiedzi na skargę wskazało, że w takiej sytuacji nie ma podstaw do zastosowania art. 6 ust. 2 upol. Gdy bowiem podatnik nabywa własność lokali, to okoliczność nabycia, a nie istnienia obiektu, jest źródłem powstania obowiązku podatkowego. Wobec tego nie miał znaczenia moment przystąpienia do użytkowania.
Oddalając skargę, WSA uznał, że w tej sprawie istotny był sposób, w jaki podatnik stał się właścicielem lokali. Według art. 6 ust. 1 upol moment powstania obowiązku podatkowego wyznaczony został przez okoliczność nabycia, ponieważ strona nie budowała lokalu na własnym gruncie. Art. 6 ust. 2 upol miałby zastosowanie, gdyby podatnik sam wniósł obiekt, bo relewantna byłaby wtedy okoliczność istnienia lokali.