Do końca ubiegłego roku wszelkie remonty mieszkań i domów były opodatkowane preferencyjną stawką VAT. Od 1 stycznia 2011 r. korzystają z niej tylko te, które spełniają definicję objętego społecznym programem mieszkaniowym. Problem w tym, że wyłączono z niej domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw., oraz mieszkania większe niż 150 mkw.
Jednocześnie zastrzeżono, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity 8-proc. stawkę należy stosować do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
W związku z tym [b]pojawił się problem: w jaki sposób powinna wystawić fakturę firma wykonująca remont powierzchni wspólnej budynku należącego np. do wspólnoty mieszkaniowej (klatki schodowej, windy lub kotłowni). [/b]
Chodzi o sytuację, gdy do wspólnoty należą zarówno właściciele mieszkań o powierzchni do 150 mkw., jak i mieszkań większych. Przepisy nie dają bowiem jasnej odpowiedzi na pytanie, czy w takiej sytuacji do całego wynagrodzenia za remont należy zastosować 8-proc. stawkę VAT, czy też tylko do jego części.
[b]Poprosiliśmy więc o odpowiedź Ministerstwo Finansów. Ta jest korzystna dla podatników.[/b]