Dodatkowy warunek: trzeba ustalić, czy właściciel nabył już prawo do wypłaty premii. Zależy to od daty wystawienia książeczki. Od 1 stycznia 2011 roku wnioski o premię na cel remontowy mogą składać osoby, których książeczki zostały wystawione nie później niż w latach 1973-1975. Właściciele później wystawionych książeczek muszą jeszcze poczekać. Np. z książeczki wystawionej w latach 1989-1990 będzie można uzyskać premię dopiero w 2017 r. Szczegółowy harmonogram znajduje się w art. 3d ust. 2 ustawy. Jeśli jednak ktoś przeprowadził remont przez nabyciem prawa do wypłaty premii (ale po 1 kwietnia 2009 r.), to premii nie traci. Może się o nią starać w ciągu 6 miesięcy od dnia uzyskania uprawnienia zgodnie z art. 3d ust. 2 ustawy.
Wymiana kuchenki nie wystarczy
Ustawa nie precyzuje, co można uznać za instalację gazową. Ministerstwo infrastruktury odsyłało w tej sprawie do przepisów o warunkach technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. W § 3 pkt 13 rozporządzenia czytamy, że instalacja gazowa to układ przewodów gazowych w budynku wraz z armaturą, wyposażeniem i urządzeniami gazowymi, mający początek w miejscu połączenia przewodu z kurkiem głównym gazowym odcinającym tę instalację od przyłącza, a zakończenie na urządzeniach gazowych wraz z tymi urządzeniami.
Urządzenia gazowe to kuchenka, piec, kocioł, przepływowy ogrzewacz wody. A zatem ich wymiana również może być sfinansowana premią gwarancyjną. Czy jednak wystarczy wymienić stary piecyk w łazience lub kuchenkę na nową, by dostać premię? Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z PKO Banku Polskiego, który obsługuje wypłatę premii, wynika, że nie.
- Przepis art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy z 11 listopada 1995 r. wskazuje na wypłatę premii w przypadku wymiany instalacji gazowej, a nie jej elementów. Czyli wymiana pojedynczego elementu instalacji gazowej nie uprawnia właściciela książeczki mieszkaniowej do wypłaty premii gwarancyjnej – wyjaśnia Artur Smolarczyk, kierownik Zespołu Obsługi Książeczek Mieszkaniowych.
Premia tylko dla właściciela lub współwłaściciela
Właściciel książeczki musi być jednocześnie właścicielem lokalu lub domu, w którym ma być remont, lub też musi mu przysługiwać spółdzielcze prawo do tego lokalu lub domu. W sytuacji, gdy małżonkowie chcą zlikwidować swoje odrębne książeczki, a tylko jedno jest właścicielem lub posiadaczem prawa spółdzielczego, drugie dostanie z banku odmowę.
Jest jednak na to prosta rada: małżonek niebędący właścicielem lokalu może scedować swoją książeczkę na małżonka-właściciela lokalu. Taka cesja (przelew praw) kosztuje 70 zł. Małżonkowie, którzy się na nią zdecydują, powinni zgłosić się do oddziału PKO BP z dokumentami tożsamości, dokumentami potwierdzającymi związek małżeński oraz książeczką mieszkaniową, która ma podlegać cesji.