• polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
• prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Zatem przychodem z działalności gospodarczej będzie najem składników majątkowych związanych z prowadzoną aktualnie przez wynajmującego działalnością gospodarczą.
W przypadku innych składników majątku podatnik może wybrać formę opodatkowania, tj. zasady ogólne lub ryczałt od przychodów z najmu prywatnego. Można tak opodatkować również najem lokalu użytkowego, jeżeli nie jest on związany z aktualnie prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Wskazuje na to np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 czerwca 2011 (ILPB1/415-331/11-2/AA). Dotyczyła podatnika, który zamierzał zlikwidować działalność gospodarczą w zakresie najmu i tym samym wyłączyć z majątku firmy środki trwałe, które zamierzał wynajmować „prywatnie”, rozwiązać istniejące umowy najmu i rozpocząć najem prywatny opodatkowany 8,5-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Chodziło o najem budynku biurowo-magazynowego i hali magazynowej.
Według izby możliwość wyboru sposobu rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem. Jednak wybór ten jest ograniczony istnieniem związku między wynajmowanym składnikiem majątkowym i prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem wynajmowany składnik majątku związany jest z tą działalnością, przychód z wynajmu jest zawsze przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.