Mieszkaniowy rachunek powierniczy prowadzi się dla określonego przedsięwzięcia deweloperskiego.
Zatem nie jest możliwe prowadzenie jednego mieszkaniowego rachunku powierniczego dla kilku różnych przedsięwzięć deweloperskich. Literalna wykładnia art. 5 ust. 1 ustawy prowadziłaby też do wniosku, że ustawodawca nie przewidział założenia mieszkaniowego rachunku powierniczego dla zadania deweloperskiego. Jednakże względy praktyczne (rozliczenia prowadzone wyłącznie w zakresie zadania deweloperskiego oraz zabezpieczenie interesów nabywców lokali w wydzielonych zadaniach deweloperskich) przemawiałyby za tym, by rozważyć prowadzenie takich rachunków także dla poszczególnych zadań, stanowiących samodzielną całość w ramach jednego przedsięwzięcia deweloperskiego.
W kontekście ustawy deweloperskiej powiernikiem i jednocześnie posiadaczem rachunku jest deweloper. Umowa deweloperska pełnić ma funkcję umowy powierniczej, na podstawie której nabywca powierza deweloperowi środki pieniężne tytułem zapłaty ceny określonej w umowie deweloperskiej. Nabywca jest w tej konfiguracji osobą trzecią, tzn. nie jest stroną umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego. Jednakże jeśli jedna ze stron umowy deweloperskiej skutecznie skorzysta z uprawnienia odstąpienia od umowy deweloperskiej, bank jest obowiązany do wypłaty nabywcy jego środków pozostałych na mieszkaniowym rachunku powierniczym niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy deweloperskiej (art. 13, 14 ustawy deweloperskiej).
Choć nabywca nie jest stroną umowy rachunku powierniczego, dla zmiany tej umowy konieczna jest zgoda nabywców. Wymóg uzyskania zgody nabywców nie dotyczy jedynie oprocentowania środków pieniężnych gromadzonych na rachunku, z tym że sposób ustalania wysokości oprocentowania określony jest w tej umowie (art. 6 ust. 4 ustawy deweloperskiej). W praktyce oznacza to, że deweloper powinien wynegocjować warunki umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego i określić harmonogram wypłat z tegoż rachunku, zanim zawrze pierwszą umowę deweloperską z nabywcą, oraz powinien już na tym wstępnym etapie uwzględnić wszelkie okoliczności, od których będzie uzależnione uruchomienie środków z tego rachunku.
W przypadku ewentualnej upadłości dewelopera środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie, oraz dopłaty wnoszone przez nabywców na podstawie art. 425