Sąd rejonowy odmówił przedsiębiorcy wpisania do księgi wieczystej hipoteki zwykłej w wysokości 1,5 mln zł. Uzasadnił to tym, że 20 lutego 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Zniosła ona podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Wprowadziła zamiast tego hipotekę opartą na konstrukcji dotychczasowej hipoteki kaucyjnej. Nowelizacja przewiduje ponadto, że do hipotek zwykłych i kaucyjnych powstałych przed dniem wejścia jej w życie stosuje się przepisy w dotychczasowym brzmieniu (art. 10 ust.2 nowelizacji). O tym zaś, które przepisy zastosować, decyduje data złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego. Przedsiębiorca złożył go po wejściu w życie noweli, tj. 24 lutego 2011 r. Wniosek powinien zatem spełniać wymagania nowych przepisów.
Apelacja przedsiębiorcy trafiła do sądu okręgowego, a ten nabrał poważnych wątpliwości prawnych dotyczących jakości przepisów przejściowych tej nowelizacji.
Według niego sąd rejonowy tylko pozornie dokonał prawidłowej wykładni art. 10 ust.2 nowelizacji. Przepisy bowiem należy zinterpretować znacznie szerzej. Chodzi o to, że ustawodawca nakazał stosować nowe uregulowania także do czynności prawnych podjętych przed ich wejściem w życie.
W tej konkretnej sprawie oświadczenie o ustanowieniu hipoteki zostało złożone w okresie obowiązywania dawnego prawa, tj. 17 lutego 2011 r. Wniosek zaś wpłynął po dacie wejścia w życie nowych przepisów.