Jest to oferta cywilna, którą można kwestionować tylko w sądzie powszechnym. Dotyczy to m.in. lokali socjalnych, do których prawo przyznają sądy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2236/11s).
Taki lokal Sąd Rejonowy w Krakowie przyznał Zofii W. w wyroku orzekającym eksmisję. Proponowane mieszkanie w Nowej Hucie miało dwa pokoje i 48 mkw.
– Nie wzięto pod uwagę, że osoby wymienione w skierowaniu to trzy rodziny, trzy odrębne gospodarstwa domowe. Obok Zofii W. był to jej eksmąż oraz córka z małoletnim synem – relacjonowała później w NSA adw. Joanna Czarnecka, pełnomocnik Zofii W.
Na interwencję Zofii W. prezydent Krakowa odpowiedział, że od skierowania do zawarcia umowy najmu nie przysługuje odwołanie. Mieszkanie spełnia wymagania przewidziane dla lokali socjalnych w ustawie z 2001 r. o ochronie praw lokatorów.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie Zofia W. zarzuciła, że prezydent miasta nie potraktował jej pisma jako odwołania i nie rozstrzygnął go zgodnie z zasadami kodeksu postępowania administracyjnego.