Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fundusz remontowy

Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fundusz remontowy

Publikacja: 12.11.2012 07:40

Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fu

Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fundusz remontowy

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W Spółdzielni Mieszkaniowej Pax w Warszawie właściciele w jednym z bloków postanowili utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Okazało się jednak, że to nie takie proste.

Jeden dla wszystkich

– Pax nie chce nam oddać pieniędzy, które zgromadziliśmy na funduszu remontowym, chodzi o 200 tys. zł – oburza się czytelniczka. – Przecież to są nasze środki. Budynek nie jest już taki nowy i potrzebujemy tych pieniędzy.

– Nie oddamy – kontrargumentuje Stanisław Tarnowski, prezes Paksu. – Te środki są własnością wszystkich spółdzielców, a nie tylko tych mieszkających w tym bloku –tłumaczy. Kto ma rację?

– Właścicielom wydaje się, że każdy budynek ma odrębny fundusz remontowy. Niestety, to nieprawda. Każda spółdzielnia ma tylko jeden dla wszystkich nieruchomości – wyjaśnia Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Jak więc powstaje fundusz? Zagadnienia te reguluje art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: ustawy). Zgodnie z nim spółdzielnia dokonuje w księgach rachunkowych odpisów w koszty gospodarki mieszkaniowej. Odpisy w koszt środków wpłacanych przez właścicieli oraz osoby, którym przysługuje lokatorskie i włas nościowe prawo do lokalu, są jedynie ewidencjonowane na poszczególne budynki. Mówi o tym art. 4¹ ustawy. A to nie jest tożsame z utworzeniem odrębnych funduszy.

Ponadto w 2007 r. Sąd Najwyższy orzekł (sygn. III CSK 412/06), że wobec braku normatywnej podstawy wyłączenia funduszu remontowego z ogólnego pojęcia funduszy własnych spółdzielni nie można zasadnie podnosić, iż nie jest on funduszem własnym spółdzielni, nawet gdy pochodzi z wpłat osób niebędących jej członkami.

– Wprawdzie orzeczenie zapadło przed dużą nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale nie straciło na aktualności – uważa wiceprezes KZRSM.

Brak roszczenia

Według Grzegorza Abramka nowo powstała wspólnota nie ma więc roszczenia o przejęcie środków z funduszu remontowego, gdyż w momencie dokonywania odpisów w koszty jeszcze nie istniała. A pieniądze, które wpływały na fundusz, były w tym czasie kwotami należnymi spółdzielni.

Te zasady działają jednak w dwie strony. Jeśliby więc spółdzielnia zaciągnęła kredyt, dzięki któremu wyremontowałaby blok, a następnie powstałaby w nim wspólnota, to spółdzielnia nie ma żadnego roszczenia w stosunku do niej o przejęcie spłaty kredytu, ale jedynie do właścicieli z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

– W obecnej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zabrakło przepisów dotyczących wzajemnych rozliczeń między nowo powstałą wspólnotą a spółdzielnią mieszkaniową – uważa prof. Krzysztof Pietrzykowski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w prawie spółdzielczym.

Według niego do tego typu rozliczeń powinno się stosować przepisy obowiązujące w wypadku podziału spółdzielni mieszkaniowej. Taką propozycję zawiera zresztą projekt nowej ustawy spółdzielczej, znajdujący się w Sejmie.

– Spółdzielnia, gdyby chciała zachować się elegancko w stosunku do powstającej wspólnoty, to zwróciłaby jej te pieniądze – twierdzi prof. Pietrzykowski. Przyznaje, że obecnie właściciele mogą tylko pośrednio wywodzić swoje roszczenie z art. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. – Środki te są ewidencjonowane na konkretną nieruchomość, co oznacza, że ustawodawca chciał, by były one z nią związane – tłumaczy.

Niestety, spór na tym tle władny jest rozstrzygnąć jedynie sąd.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.krupa@rp.pl

Co powinno się wiedzieć o funduszu

-

Środki zgromadzone na funduszu remontowym spółdzielni pochodzą z:

– wpłat dokonywanych przez członków spółdzielni,

– wpłat dokonywanych przez właścicieli i posiadaczy własnościowych lokali niebędących członkami spółdzielni,

– kwot wpłaconych przez wykupujących mieszkania po 23 kwietnia 2001 r. z tytułu przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego we własnościowe lub własność.

-

Każda spółdzielnia powinna mieć opracowany regulamin zasad gospodarowania funduszem; przygotowuje go na podstawie swojego statutu.

-

Pieniądze znajdujące się na funduszu remontowym są wydawane zgodnie z rocznym planem wydatków remontowych. Taki plan uchwala walne zgromadzenie lub rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej. Do kompetencji rady nadzorczej należy także co do zasady zatwierdzanie w drodze uchwały regulaminu tworzenia i wydatkowania funduszu remontowego.

W Spółdzielni Mieszkaniowej Pax w Warszawie właściciele w jednym z bloków postanowili utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Okazało się jednak, że to nie takie proste.

Jeden dla wszystkich

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo