Jeszcze 73 tys. spółdzielców spłaca kredyt  zaciągnięty przez spółdzielnie mieszkaniowe w latach  90. Wtedy to rosła inflacja, a wraz z nią oprocentowanie kredytów. Obecnie są spłacane na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i premii gwarancyjnych.

Przewiduje ona wiele preferencji dla osób, które uregulują kredyt wcześniej. Jeśli spłacą kapitał oraz 70 proc. skapitalizowanych odsetek bankowych i 30 proc. odsetek należnych budżetowi państwa, mogą liczyć na umorzenie reszty zadłużenia. Dodatkowo przed  umorzeniem wspomnianych odsetek (budżetowych i bankowych) pomniejsza się zadłużenie z tytułu odsetek o 50 proc.  Przepis w tej sprawie miał obowiązywać tylko do końca 2012 r. W  piątek  Sejm  uchwalił jednak nowelę tej ustawy przedłużający ważność tego uregulowania do 1 stycznia 2017 r.

Przypomnijmy, że stare kredyty wraz z odsetkami można spłacać według jednej z trzech formuł: normatywnej, ilorazowej lub dochodowej. Najpowszechniejszy jest normatyw.  Jego wysokość określa i ogłasza w Monitorze Polskim minister budownictwa. Spółdzielnia mnoży następnie normatyw przez liczbę mkw. powierzchni użytkowej zadłużonego mieszkania. W ten sposób ustaloną ratę spółdzielca wpłaca raz w miesiącu lub co kwartał do spółdzielni, a ta przekazuje ją do banku.

etap legislacyjny: trafi do Senatu