Zakup po niższej cenie to korzyść majątkowa, o której pracodawca musi poinformować fiskusa. Przekonało się o tym nadleśnictwo, które wystąpiło do Izby Skarbowej w Łodzi z wnioskiem o interpretację. Planuje sprzedać dotychczasowym najemcom mieszkania, a także lokale gospodarcze położone na odrębnych działkach. Odbywać się to będzie na podstawie ustawy o lasach. Cena zostanie obniżona, a wysokość ulgi uzależniona jest od ilości przepracowanych lat oraz czasu najmu.
Czy kwota ulgi (czyli różnica między ceną rynkową a ceną zakupu nieruchomości) jest przychodem dla beneficjenta? Czy przysługuje mu zwolnienie z podatku? O to zapytało nadleśnictwo we wniosku o interpretację.
Odpowiedź jest korzystna tylko dla tych, którzy nabywają mieszkania. Wprawdzie fiskus podkreślił, że nabycie nieruchomości po preferencyjnej cenie powoduje powstanie przysporzenia majątkowego, ale mogą oni skorzystać ze zwolnienia, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o PIT. Na jego podstawie nieopodatkowane są dochody z tytułu zakupu zakładowych budynków lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu.
Zdaniem fiskusa, zwolnienie nie dotyczy jednak osób, które nabędą lokale gospodarcze. Nie można bowiem rozszerzająco interpretować przepisów będących wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania.
Tak więc różnica w cenach (między rynkową a faktyczną) będzie podatkowym przychodem. Jeśli nabywcą jest pracownik należy go doliczyć do innych przychodów ze stosunku pracy. Zaliczkę od tego świadczenia pobiera płatnik, czyli pracodawca. Wykazuje je też w informacji PIT-11 (interpretacje nr IPTPB1/415-604/12-7/KSU i IPTPB1/415-604/12-8/KSU).