Rachunki powiernicze
Czym różnią się między sobą mieszkaniowe rachunki powiernicze? Wpłaty dokonywane na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, będą przechowywane na tym rachunku, aż do otrzymania przez bank wypisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo wynikające z umowy deweloperskiej albo innej umowy, o której mowa w ustawie. Natomiast wpłaty dokonywane na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy mają być wypłacane deweloperowi przez bank prowadzący rachunek w miarę postępu prac na budowie.
Niezależnie od formy otwartej czy zamkniętej, nabywca będzie dokonywał wpłat zgodnie z postępem realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego. Wysokość wpłat, uzależniona będzie od faktycznego stopnia realizacji poszczególnych etapów budowy określonych w ich harmonogramach.
Deweloper ma obowiązek posiadania umowy jednego z wymienionych mieszkaniowych rachunków powierniczych od chwili rozpoczęcia sprzedaży, do dnia, w którym nastąpi przeniesienie prawa do nieruchomości z ostatniej umowy deweloperskiej albo ostatniej umowy, o której mowa w ustawie, w ramach tego przedsięwzięcia lub zadania.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Równolegle ustawa wprowadza nieznany wcześniej, obowiązkowy środek ochrony praw nabywcy w postaci Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (dalej: fundusz), na który deweloper będzie miał obowiązek wpłacać składki w wysokości odpowiedniej do wybranego rodzaju środka ochrony, na zasadach określonych w ustawie. Co ważne, składki przekazane na fundusz nie podlegają zwrotowi.
Fundusz ma stanowić wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, w rozumieniu przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (DzU z 2018 r., poz. 473).
Obowiązkowe, bezzwrotne składki
Wysokość składki należnej od dewelopera ma być zależna od wysokości stawki procentowej określanej w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Górna granica stawki procentowej nie może być jednak wyższa niż 5 proc. dla otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz 1 proc. dla zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.