Dla użytkownika niższe wynagrodzenie

?W sporze o wynagrodzenie?za służebność przesyłu użytkownik wieczysty ma mniejsze prawa niż właściciel.

Publikacja: 29.01.2014 08:07

Punktem odniesienia do ustalenia wynagrodzenia użytkowania wieczystego za obce instalacje nie są prawa właściciela, ale postanowienia umowy o ustanowieniu użytkowania – uznał Sąd Najwyższy.

Kwestia ta wynikła w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za utrzymywanie postawionej przed wielu laty linii wysokiego napięcia na czterohektarowej działce niedaleko centrum Wrocławia.

W umowie o ustanowieniu wieczystego użytkowania działka była wskazana jako teren przemysłowy, natomiast w studium zagospodarowania przeznaczona na tereny rekreacyjne.

Na instalację składają się dwa słupy na betonowych podstawach zajmujące 113 m kw. oraz linia napowietrzna, pod którą stoją budynki przemysłowe i prowadzona jest działalność gospodarcza.

Wynagrodzenia właściciela i użytkownika za obce instalacje mogą się różnić

Użytkownik wieczysty działki, Spółdzielnia Pracy Transportowo-Spedycyjna (SPTS) we Wrocławiu, pozwała właściciela linii energetycznej firmę Tauron SA. Domagała się 434 tys. zł wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z działki za okres tylko kilku miesięcy, od czerwca do listopada 2007 r.

Pozew złożyła tylko na próbę. Jako jego podstawę prawną wskazała przepisy regulujące tzw. roszczenia uzupełniające, w szczególności wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu – art. 224 § 2 kodeksu cywilnego.

Sąd Okręgowy zasądził wynagrodzenie jedynie za owe betonowe podstawy. Wyliczył je na podstawie czynszu dzierżawnego w okolicy, co w efekcie dało zaledwie 2,5 tys. zł.

Sąd Apelacyjny utrzymał ten werdykt. Dodał, że powódka powinna była wykazać, w jakim stopniu z powodu instalacji napowietrznej pogorszyło się jej korzystanie z nieruchomości.

Mecenas Maciej Domagała, pełnomocnik SPTS, próbował wywalczyć wyższe wynagrodzenie w Sądzie Najwyższym. Argumentował, że dla właściciela gruntu, którego władztwo sięga zarówno w głąb działki, jak i w górę, nie ma różnicy między słupem a instalacją napowietrzną. I jedno, i drugie ingeruje w jego władztwo.

– Poza tym jak ma wykazywać ewentualny uszczerbek pod kablami? Czy ma udowodnić, że nie może zbudować wieżowca? – pytał mecenas.

Sąd Najwyższy nie zmienił jednak wyroku (sygn. akt V CSK 117/13).

– Domagając się wynagrodzenia za korzystanie z gruntu, użytkownik wieczysty nie może powoływać się na uprawnienia właściciela, ponieważ nim nie jest. Może powołać się na uprawnienia, które mu daje umowa o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Ona zaś przewidywała przeznaczenia gruntu na działalność przemysłową, którą powódka prowadzi – powiedział w uzasadnieniu Grzegorz Misiurek, sędzia SN. – W okresie, którego dotyczył pozew, nic nie zmieniło się w użytkowaniu działki, nie doszło także do dodatkowych ograniczeń w korzystaniu z niej – uzasadniał.

Wyrok SN jest ostateczny.

Strony ponadto prowadzą odrębny spór o ustanowienie służebności przesyłu – za wynagrodzeniem. Rozpoczęła go spółdzielnia. Z kolei Tauron domaga się stwierdzenia zasiedzenia służebności na jego rzecz. W takiej sytuacji korzystałaby z działki za darmo. Ten spór dotyczy jednak okresu, w którym stan prawny instalacji nie został uregulowany.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem