Wspólnota mieszkaniowa postanowiła założyć nowe elektroniczne podzielniki z odczytem radiowym i zmienić firmę zajmującą się rozliczeniem ciepła w jej budynku.
Dzięki temu właściciele mieli za ciepło płacić mniej. Koszty montażu nowych podzielników miały zostać pokryte z funduszu remontowego. Uchwała w tej sprawie została podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Uchwała nie spodobała się jednemu z właścicieli, który w swoim lokalu miał własną niezależną instalację. Postanowił więc zaskarżyć ją do sądu okręgowego. Według niego koszt wymiany podzielników służących do pomiaru zużycia ciepła w poszczególnych lokalach nie może być pokrywany ze środków zgromadzonych na koncie funduszu remontowego.
Sąd Okręgowy w Częstochowie uchylił uchwałę, ale tylko w części, w której dotyczyła ona metody rozliczenia ciepła. W pozostałej uznał ją za zgodną z prawem.
Zdaniem sądu zmiana firmy rozliczającej zużycie ciepła odbyła się z korzyścią dla interesów wspólnoty. W przeszłości zdarzały się bowiem pomyłki w rozliczeniach. Jest ona także zasadna z gospodarczego punktu widzenia, właściciele bowiem będą płacili mniej za ciepło.