Przekształcenie użytkowania wieczystego: Gminy nie muszą pozbywać się gruntów

Firmy nie będą mogły już przekształcać we własność prawa użytkowania wieczystego działek o charakterze komercyjnym.

Publikacja: 10.03.2015 23:01

Przekształcenie użytkowania wieczystego: Gminy nie muszą pozbywać się gruntów

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą uregulowania dotyczące wykupu prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości komercyjnych należących do gmin oraz do Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, usługowa etc.

Przymus oddawania

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły do TK dwa miasta: Poznań i Szczecin, oraz gmina Ustronie Morskie. Zarzuty były takie same i dotyczyły art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (w brzmieniu obowiązującym od 9 października 2011 r.).

Weszła wówczas w życie nowela tych przepisów, która przyznała możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego m.in. użytkownikom komercyjnych działek. I to się samorządom nie spodobało. Wcześniej z tego przywileju mogli bowiem skorzystać przede wszystkim użytkownicy działek mieszkaniowych oraz rolnych.

– Sprzedaż nieruchomości komunalnych powinna się odbywać na zasadach rynkowych oraz mieć charakter dobrowolny. Tymczasem ustawodawca przyznał użytkownikom roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego w odrębną własność – mówiła wczoraj podczas rozprawy przed TK Katarzyna Bartanowicz, radca prawny reprezentująca Szczecin. – Oznacza to, że jeżeli gmina nie zgodzi się na sprzedaż, to użytkownik (spełniający wymogi z ustawy) może zmusić ją do tego w sądzie, co jest równoznaczne z wywłaszczeniem gminy z jej majątku – wskazywała pani mecenas. – Pozbawia też gminy dochodów, które mogłyby uzyskiwać z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości przez kolejne lata.

Działka nad morzem

Przedstawicielka gminy Ustronie Morskie przedstawiła konkretny przykład.

– Największy majątek naszej gminy stanowi 44-hektarowa nieruchomość położona nad samym morzem. Jest warta 18 mln zł, a gdyby ją podzielić na mniejsze działki, jej wartość jeszcze by wzrosła – tłumaczyła we wtorek Agnieszka Jakierowicz, radca prawny, pełnomocnik Ustronia Morskiego. Tuż po wejściu w życie noweli użytkownik wieczysty tej działki złożył wniosek o jej wykup. Nie zgodziliśmy się i sprawa jest w sądzie. Została jednak zawieszona do czasu rozstrzygnięcia TK. Na wypadek gdyby było ono dla gminy niekorzystne – tłumaczy Agnieszka Jakierowicz. – Na podstawie kwestionowanych przepisów użytkownik ten stałby się właścicielem tej nieruchomości za jedyne 6 mln zł – argumentowała pełnomocnik. Ta należność mogłaby jeszcze zostać rozłożona na raty.

We wtorek TK przyznał rację skarżącym samorządom. Wskazał, że zakwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej, a także samodzielności jednostek samorządu terytorialnego.

Racja po stronie gmin

– Przekształcenie prawa użytkowania to źródło przywileju finansowego dla użytkownika – uzasadniła wyrok sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka. Ma to swoje uzasadnienie w odniesieniu do np. nieruchomości mieszkaniowych czy też gospodarstw rolnych, ale w odniesieniu do podmiotów komercyjnych już nie.

Trybunał wskazał, że ustawodawca tłumaczy brak ustawy reprywatyzacyjnej brakiem środków na zaspokojenie roszczeń dawnych właścicieli. A jednocześnie umniejsza własność publiczną poprzez stworzenie możliwości tego rodzaju przekształceń. W efekcie zmniejsza możliwości wykonywania zadań publicznych.

Zakwestionowany przepis przestanie obowiązywać z dniem opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

sygnatura akt: K 29/13

Opinia

Mirosław Gdesz, prawnik specjalizujący się w gospodarce nieruchomościami

Podoba mi się ten wyrok. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem przekształcania we własność prawa użytkowania wieczystego do komercyjnych działek. Niby dlaczego firmy mają zarabiać na tego typu wykupie? Przez trzy lata, od kiedy obowiązuje ten przepis, wiele podmiotów zdążyło już wykupić nieruchomości na własność. Dla gmin są one teraz nie do odzyskania. Natomiast w sytuacji, gdy podmioty gospodarcze złożyły wnioski o przekształcenie, ale nie zostały one jeszcze rozpatrzone, gminy będą mogły po wyroku Trybunału odmawiać przekształceń.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr