We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą uregulowania dotyczące wykupu prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości komercyjnych należących do gmin oraz do Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, usługowa etc.
Przymus oddawania
Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły do TK dwa miasta: Poznań i Szczecin, oraz gmina Ustronie Morskie. Zarzuty były takie same i dotyczyły art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (w brzmieniu obowiązującym od 9 października 2011 r.).
Weszła wówczas w życie nowela tych przepisów, która przyznała możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego m.in. użytkownikom komercyjnych działek. I to się samorządom nie spodobało. Wcześniej z tego przywileju mogli bowiem skorzystać przede wszystkim użytkownicy działek mieszkaniowych oraz rolnych.
– Sprzedaż nieruchomości komunalnych powinna się odbywać na zasadach rynkowych oraz mieć charakter dobrowolny. Tymczasem ustawodawca przyznał użytkownikom roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego w odrębną własność – mówiła wczoraj podczas rozprawy przed TK Katarzyna Bartanowicz, radca prawny reprezentująca Szczecin. – Oznacza to, że jeżeli gmina nie zgodzi się na sprzedaż, to użytkownik (spełniający wymogi z ustawy) może zmusić ją do tego w sądzie, co jest równoznaczne z wywłaszczeniem gminy z jej majątku – wskazywała pani mecenas. – Pozbawia też gminy dochodów, które mogłyby uzyskiwać z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości przez kolejne lata.
Działka nad morzem
Przedstawicielka gminy Ustronie Morskie przedstawiła konkretny przykład.