Miejsce w garażu wzmocni siłę głosu właściciela mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnocie mieszkaniowej w głosowaniu nad uchwałami będzie się sumowało udział przyporządkowany do odrębnej własności mieszkania oraz do współwłasności garażu.

Aktualizacja: 09.04.2015 10:33 Publikacja: 09.04.2015 07:29

Miejsce w garażu wzmocni siłę głosu właściciela mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

Foto: www.sxc.hu

Sejmowa Komisja Infrastruktury chce uporządkować zasady głosowania we wspólnotach mieszkaniowych posiadających podziemne garaże. Przygotowała nowelizację ustawy o własności lokali w tej sprawie. W środę na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu. Posłowie proponują, by dla potrzeb głosowania nad uchwałami sumowało się udział właściciela w nieruchomości wspólnej przypisany do lokalu z tym przyporządkowanym do współwłasności garażu. Dzięki temu siła jego głosu będzie większa.

Gdyby się natomiast okazało, że wspólnota podjęła decyzję, iż na każdy lokal przypada jeden głos, to współwłaściciele garażu ustanowią pełnomocnika. Będzie on głosował w ich imieniu.

Obecnie ustawa nic o tym nie mówi. Tymczasem wielu właścicieli mieszkań w nowych budynkach posiada również miejsca postojowe w garażu podziemnym. Taki garaż najczęściej jest traktowany jako lokal użytkowy, a właściciele mieszkań są jednocześnie jego współwłaścicielami.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że najważniejsze decyzje wspólnota mieszkaniowa podejmuje w formie uchwał. Właściciele głosują nad nimi swoimi udziałami w nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że im ktoś ma ten udział większy, tym mocniejszy jest jego głos.

Na razie nie wiadomo, jaką siłę przebicia podczas głosowań we wspólnocie ma taki garaż: czy każdy jego współwłaściciel ma jeden odrębny głos, czy też wszyscy mają w sumie jeden. W efekcie dochodzi do rozbieżności, a we wspólnotach stosuje się różne systemy głosowania. Rozbieżności występują również w orzecznictwie sądów cywilnych, do których trafia wiele sporów na tym tle.

Problem zauważył także rzecznik praw obywatelskich, który w tej sprawie wystąpił do ministra infrastruktury i rozwoju. Zdaniem RPO w prawie występuje luka, którą jak najszybciej powinno się zlikwidować. Minister przyznał mu rację i zapowiedział, że stosowne zmiany przygotują posłowie.

etap legislacyjny: skierowany do prac w podkomisji

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr