Rynek nieruchomości w Dreźnie

Drezno odbiera Berlinowi tytuł najgorętszego rynku nieruchomości w Niemczech. Miasto przeżywa boom budowlany.

Aktualizacja: 31.05.2015 10:27 Publikacja: 31.05.2015 10:05

Rynek nieruchomości w Dreźnie

Foto: Bloomberg

Poszukiwacze najatrakcyjniejszego niemieckiego rynku nieruchomości coraz częściej kierują wzrok na leżące na wschodzie kraju Drezno, które stało się największym beneficjentem zjednoczenia Niemiec - podkreślają dziennikarze Bloomberga.

Florencja nad Łabą

- Monachium jest za drogie, Hamburg jest za drogi, zbyt drogi staje się także Berlin, więc inwestorzy rozglądają się za kolejnym najlepszym rynkiem. A to jest Drezno – mówi dziennikarzom Bloomberga szef drezdeńskiej agencji nieruchomości.

Drezno, stolica Saksonii, leżące 200 km od Berlina, przechodzi nieruchomościowy boom, który rozpoczął się, gdy niemieckie firmy zaczęły się rozwijać po globalnym kryzysie finansowym. Ceny nowo wybudowanych mieszkań wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat o 47 proc., wyprzedzając krajową średnią, która wynosiła 30 proc. i berlińską będącą na poziomie 33 proc. - podaje Bloomberg powołując się na badania firmy Bulwiengesa.

Sukces miasta jest głównym powodem, dla którego Niemcy powierzyły mu rolę gospodarza posiedzenia ministrów finansów i szefów banków centralnych G7. Od czasów zjednoczenia historyczne centrum miasta koncentruje się wokół kościoła Najświętszej Marii Panny, który został zniszczony po alianckim bombardowaniu pod koniec wojny. Świątynię odbudowano.

Odnowa miasta pozwoliła odzyskać miastu jego przedwojenne miano Florencji nad Łabą, które nawiązuje do barokowych kopuł i wież malowniczo rozciągających się wzdłuż rzeki. I choć ceny mieszkań w Dreźnie wzrosły do 2,8 tys. euro za mkw., to są jednak niższe niż w Berlinie, gdzie kupujący płacą za mkw. lokalu 3,8 tys. euro. W Hamburgu i Frankfurcie jest to 4,2 tys. euro za mkw. mieszkania.

Wzrost gospodarczy i rozwijający się uniwersytet sprawiają, że w ostatnim dziesięcioleciu rośnie liczba inwestycji w biura, sklepy i hotele. TLG Immobilien AG, posiadacz nieruchomości komercyjnych, twierdzi, że dokonuje zakupów w mieście, by wykorzystać rosnące czynsze w biurowcach, które poszły w górę o 13 proc. w ciągu pięciu lat.

- Drezno rozwija się wspaniale jako ośrodek naukowy, co oznacza, że przyciąga ono wielu młodych zdolnych ludzi, i można to dostrzec na rynku nieruchomości – mówi jeden z szefów TLG dziennikarzom Bloomberga.

Apartament z widokiem

Firma Falkenberg & Kakies prowadzi renowację liczącego sto lat kompleksu szpitalnego, położonego na zalesionych wzgórzach z pięknymi widokami na Łabę. Kompleks ma własną winnicę. Inny projekt zakłada przekształcenie XIX-wiecznej zabudowy w apartamenty.

Ceny mieszkań wraz z miejscami w podziemnym garażu zaczynają się od 87 tys. euro za 27 mkw. i sięgają 765,8 tys. euro za 170-metrowe mieszkanie na ostatnim piętrze. Jednakże nie wszyscy są przekonani, że nadszedł czas kupowania.

- Wielu ludzi zainwestowało w Dreźnie po 1990 roku i straciło dużo pieniędzy, bo ceny nieruchomości spadły – mówi dziennikarzom Bloomberga dyrektor drezdeńskiej firmy konsultingowej. - Dziś ceny wzrosły tak bardzo, że obawiam się bańki, ponieważ żyje tu niewystarczająca liczba ludzi z wystarczającą liczbą pieniędzy, by utrzymać taki wzrost cen.

Optymiści podnoszą jednak, że ok. 80 proc. nabywców domów pochodzi z Niemiec Zachodnich, a w mieście pojawiają się także kupcy z Holandii i Włoch. Kolejne czynniki przyciągające inwestorów to niska przestępczość, rosnąca populacja i dobre zarządzanie. Drezno jest jednym z niewielu niezadłużonych głównych miast Niemiec, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży 48 tys. mieszkań komunalnych wydano na spłatę zadłużenia.

Poszukiwacze najatrakcyjniejszego niemieckiego rynku nieruchomości coraz częściej kierują wzrok na leżące na wschodzie kraju Drezno, które stało się największym beneficjentem zjednoczenia Niemiec - podkreślają dziennikarze Bloomberga.

Florencja nad Łabą

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu