W poniedziałek pierwszy wyrok ws. frankowiczów po orzeczeniu TSUE

Sąd Apelacyjny w Warszawie wyda wyrok w sprawie kredytu indeksowanego do waluty franka szwajcarskiego.

Aktualizacja: 09.10.2019 13:21 Publikacja: 09.10.2019 12:55

W poniedziałek pierwszy wyrok ws. frankowiczów po orzeczeniu TSUE

Foto: Adobe Stock

mat

W pierwszej instancji sąd stwierdził nieważność umowy kredytu z uwagi na zamieszczenie w niej abuzywnego mechanizmu indeksacji oraz sprzeczność z naturą zobowiązań ustalenia kwoty kredytu do zwrotu samodzielnie przez bank.

Czytaj także:

Przedawnienie będzie kluczowe dla frankowiczów

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego (sygn. akt VI ACa 264/19) planowane na poniedziałek 14 października, i dotyczy tego samego kierunku orzecznictwa – tj. nieważności umowy. Będzie to jednocześnie pierwsze po wyroku TSUE prawomocne orzeczenie w sprawie kredytu indeksowanego i może pokazać, jak sądy implementują ten wyrok.

- Wyrok będzie o tyle ważny, że pokaże nam jak sądy polskie mogą reagować na orzeczenie TSUE. Jeszcze przed zamknięciem rozprawy w dniu 1 października 2019 roku złożyliśmy w Sądzie Apelacyjnym szereg pism, w których wykazywaliśmy, że postanowienia o indeksacji i odesłaniach do tabel kursowych określają przedmiot główny umowy – który nie został sformułowany jednoznacznie, jest nieuczciwy i bez niego umowa nie może się ostać. Nasza argumentacja potwierdziła się w wyroku TSUE w sprawie Dziubak. TSUE wskazał, że jeżeli wadliwość umowy jest tak dalece posunięta, że dotyczy postanowień określających przedmiot główny umowy, to wątpliwe jest utrzymanie takiej umowy. Ocenę w tym zakresie pozostawił sądowi krajowemu I tę decyzję będzie musiał podjąć Sąd Apelacyjny w Warszawie 14 października 2019 roku – komentuje mec. Barbara Garlacz, która prowadzi sprawę przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie.

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego będzie prawomocne.

Przypomnijmy, iż w ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kredytu kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku