W Sejmie ruszyły prace nad przepisami powołującymi do życia bank ziemi. Jest on niezbędny do prowadzenia rządowego programu Mieszkanie+. Procedowany jest projekt o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Jego autorem jest rząd. W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie.
Z programu Mieszkanie+ mają być budowane tanie czynszówki. Program jest skierowany do rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, ponieważ nie mają zdolności kredytowej ani też wystarczających środków na wynajęcie go na rynku komercyjnym.
Na podstawie projektu do życia zostanie powołany bank ziemi, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości z siedzibą w Warszawie. Trafią do niego państwowe działki budowlane, którymi w imieniu Skarbu Państwa gospodarują starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, Agencja Nieruchomości Rolnych, PKP czy Poczta Polska
KZN będzie gromadził te nieruchomości i zarządzał nimi tak, aby zwiększyć podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe położonych w dużych miastach i mniejszych miejscowościach.
Warto pamiętać, że pierwsze kroki w kierunku powołania banku ziemi zostały już postawione. Prace nad ustawą dopiero się rozpoczęły, ale już od dłuższego czasu trwają przygotowania do przejmowania państwowych gruntów. Do tej pory BGK Nieruchomości (realizujący program Mieszkanie+) podpisał wiele umów inwestycyjnych w sprawie budowy czynszówek na państwowych nieruchomościach. Jedną z ostatnich była ta z Pocztą Polską.