Aktualizacja: 12.12.2024 21:05 Publikacja: 08.07.2022 07:19
Foto: AdobeStock
W czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu posłanki Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz i Jagna Marczułajtis-Walczak zapytały Ministerstwo Rodziny o wykonanie dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., sygn. SK 2/17, i 21 października 2014 r., sygn. K 38/13.
O sprawie rozstrzygniętej przez TK w 2019 r. była mowa w tzw. mailach Dworczyka, z których wynika, że zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef jego kancelarii kontaktował się z obecną prezes TK Julią Przyłębską i rozmawiano o terminach rozpoznania trzech spraw. Posłanka Okła-Drewnowicz dopytywała, jak długo niepełnosprawni musieli czekać na wykonanie tego wyroku. Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, w odpowiedzi wskazał, że wyrok „zrealizował się sam” 9 stycznia 2020 r., gdy wszedł w życie i od tej daty renciści częściowo niezdolni do pracy mogą już starać się o zasiłek pielęgnacyjny z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną. Ani posłanki, ani wiceminister nie omawiali kwestii rozszerzenia świadczenia na pozostałe osoby wymienione w tylko częściowo zakwestionowanym przepisie, który zakazuje wypłaty takich świadczeń opiekunom uprawnionym do m.in. emerytury, renty rodzinnej czy świadczenia przedemerytalnego. Zapowiedź takiej zmiany padła z ust wiceministra Wdówika pod koniec 2020 r., w Senacie. Dotąd rząd nie przygotował odpowiedniej noweli. Szacowany wówczas koszt takiej zmiany wynosił bowiem 25 mld zł.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Osoby z niepełnosprawnością od lat apelowały o przepisy zapewniające im asystentów. Teraz są dwa konkurencyjne projekty: prezydencki i rządowy. Sprawdzamy, czym różnią się przedstawione propozycje.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas