Pensję dla takiego opiekuna ma wypłacać państwo i jej wysokość będzie zależała od stopnia niepełnosprawności podopiecznego, czy członka rodziny.

Dla opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna pierwsza grupa inwalidzka), wynagrodzenie będzie najwyższe i wyniesie około tysiąca złotych miesięcznie. Od tej pensji zostaną opłacone składki do ZUS, opiekun będzie miał więc prawo do wszystkich świadczeń z ubezpieczeń społecznych – pomocy medycznej czy emerytury. Za opiekę nad niepełnosprawnymi z pozostałych grup inwalidzkich będzie należało się wynagrodzenie –850 zł i 650 zł, odpowiednio za pomoc dla osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Pieniądze na wynagrodzenia opiekunów mają pochodzić z systemu pomocy społecznej.

Jak stwierdził senator Mieczysław Augustyn (autor podobnego projektu, nad którym prace toczyły się dotychczas w Senacie), poselski projekt w tej sprawie może trafić pod obrady Sejmu jeszcze w czerwcu, jako część pakietu zmian mających na celu aktywizację zawodową osób z grupy 60 plus. Pod koniec zeszłego roku prace nad własnym projektem zapowiadało też ministerstwo pracy i polityki społecznej.

(IAR)