„Widzimy tu całą serię pięknych wydarzeń składających się na pierwsze etapy formowania się oka ssaków. Ale co może jest jeszcze bardziej niezwykłe, nie odbywa się to u żywego zwierzęcia, lecz w sztucznej trójwymiarowej kulturze komórek macierzystych" – informuje najnowsze wydanie magazynu „Nature". Zespół kierowany przez Mototsugu Eiraku z japońskiego instytutu RIKEN wyhodował strukturę przypominającą siatkówkę. Testy prowadzono, wykorzystując mysie komórki macierzyste.
Stworzenie organów o złożonej budowie uważane było dotąd za rzecz bardzo skomplikowaną. Naukowcy nie bardzo potrafili tak zadziałać na komórki macierzyste, aby różnicowały się we właściwy sposób. Ku zdumieniu naukowców wystarczyło sporządzić „stelaż" (tzw. macierz pozakomórkową), a komórki zrobiły resztę. Po dziesięciu dniach uzyskali strukturę przypominającą siatkówkę oka. Komórki same się zorganizowały w odpowiednią formę.
– Udało nam się rozwiązać problem mający niemal 100 lat. Pokazaliśmy, że komórki prekursorowe mają wbudowaną możliwość budowania złożonych struktur – komentuje Yoshiki Sasai nadzorujący prace Laboratorium Neuro- i Organogenezy RIKEN. – Teraz możemy wytwarzać zorganizowane tkanki, a to otwiera drogę do praktycznych zastosowań w medycynie regeneracyjnej.
Również Mototsugu Eiraku podkreśla potencjalne praktyczne zastosowanie tej metody w leczeniu chorób degeneracyjnych siatkówki. Wyhodowaną tkankę będzie też można wykorzystać do testowania leków – uważają Robin Ali i Jane Sowden z University College London w komentarzu w „Nature".