Grafen nie jest jedynym materiałem jednowarstwowym grubości jednego atomu. Natura zjawisk zachodzących w takich materiałach jest jeszcze słabo poznana – okazuje się, że w podobnych substancjach zachodzą odmienne zjawiska. Z tego powodu właściwości pozornie zbliżonych materiałów mogą być bardzo różne.
Wykazali to badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współpracując z Laboratoire National des Champs Magnetiques Intenses w Grenoble. Zespołem kieruje prof. Adam Babiński.
Podobne, ale inne
Grafen uzyskuje się z grafitu. Kryształy grafitu składają się z wielu przylegających do siebie warstw – są to warstwy grafenowe. Grafit to jedna z postaci węgla.
Atomy węgla w każdej warstwie powiązane są między sobą bardzo silnymi wiązaniami – właśnie dzięki temu grafen ma tak niezwykłą wytrzymałość. Ale poszczególne warstwy w kryształach grafitu połączone są o wiele słabiej (to tzw. siły van der Waalsa). Dlatego zwykła taśma klejąca wystarcza, aby przezwyciężyć te słabe siły wiążące poszczególne warstwy – jest w stanie odrywać od kryształów grafitu pojedyncze warstwy grafenu.
Podobnie jak z grafitu uzyskuje się grafen, z innych kryształów – siarczków, selenków, tellurków – także udaje się uzyskiwać warstwy podobne do grafenu.