Badania prowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii: eksperta od czarnych dziur Heino Falcke, fizyka kwantowego Michaela Wondraka i matematyka Waltera van Suijlekoma. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Cosmology and Astroparticle Physics”. Odkrycie opisuje m.in. portal Phys.org.
Rozpad wszechświata za 10^78 lat
Naukowcy stwierdzili, że jeśli weźmiemy pod uwagę tylko promieniowanie podobne do promieniowania Hawkinga, koniec wszechświata nastąpi za około 10^78 (10 do potęgi 78) lat (jedynka i 78 zer). Tyle czasu zajmuje białym karłom, najbardziej trwałym ciałom niebieskim, rozpad pod wpływem promieniowania podobnego do promieniowania Hawkinga. Poprzednie badania, które nie uwzględniały tego efektu, ustaliły czas życia białych karłów na 10 do potęgi 1100 (jedynka i 1100 zer) lat.
Czytaj więcej
Zjawisko oscylacji gwiazd, określane czasem poetycko jako „muzyka gwiazd” lub „pieśni gwiazd”, zn...
Obliczenia badaczy z Uniwersytetu Radboud to kontynuacja ich poprzedniej pracy opublikowanej w 2023 r. Wykazali w niej, że pod wpływem procesu podobnego do promieniowania Hawkinga mogą rozpadać się („wyparowywać”) nie tylko czarne dziury, ale również inne obiekty, takie jak gwiazdy neutronowe.
Czym jest promieniowanie Hawkinga?
W latach 70. XX w. fizyk kwantowy Stephen Hawking opublikował teorię mówiącą o istnieniu promieniowania cieplnego emitowanego przez czarne dziury. Nazwano je promieniowaniem Hawkinga. Praca Hawkinga zakłada, że wbrew teorii względności cząstki i promieniowanie mogą uciec z czarnej dziury. Na jej skraju mogą powstać dwie tymczasowe cząstki, a zanim się połączą, jedna cząstka zostaje wessana do czarnej dziury, a druga ucieka.