Nieważne, czy chodzi o wynajem mieszkania, domu, garażu czy np. samochodu. Sposób rozliczenia z fiskusem wybierasz przed rozpoczęciem najmu. Potem możesz go zmienić, ale decyzję o zmianie można podjąć tylko na początku każdego kolejnego roku podatkowego.
Podstawową formą opodatkowania najmu jest podatek płacony według skali podatkowej (tzw. zasady ogólne). Jeśli w odpowiednim terminie nie zadeklarujesz wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, twoje dochody z najmu będą opodatkowane w ten właśnie sposób.
Jeśli rozpoczynasz najem w trakcie roku, decyzję o wyborze formy rozliczenia musisz podjąć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia świadczenia usługi, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tego tytułu.
Jeśli chcesz płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w tym terminie powinieneś złożyć w urzędzie skarbowym (właściwym według miejsca zamieszkania) pisemne oświadczenie o wyborze ryczałtu (patrz wzór na str. VII). Jeśli go nie złożysz, będzie to równoznaczne z tym, że z najmu rozliczasz się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). W latach następnych takiego oświadczenia nie trzeba ponawiać. Jeśli jednak zamierzasz zrezygnować z ryczałtu na rzecz podatku według skali, to musisz powiadomić o tym urząd skarbowy w terminie do 20 stycznia. Inaczej nadal będziesz musiał płacić ryczałt. W tym samym terminie składasz też oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli w ubiegłym roku płaciłeś podatek według skali, a od nowego roku chcesz zmienić sposób rozliczenia (w 2008 r. ze względu na to, że 20 stycznia wypada w niedzielę, termin ten upływa 21 stycznia).
Wskazanych terminów nie można przekroczyć ani o jeden dzień. Spóźnienie oznacza bezpowrotnie utratę prawa do wyboru formy opodatkowania na dany rok. Jeśli rozpoczynasz najem w trakcie roku, oznacza to, że będziesz musiał płacić podatek według skali. Przegapienie terminu 20 stycznia oznacza natomiast, że w nowym roku musisz płacić podatek z najmu taki jak w roku ubiegłym.