Z bateriami jest tak samo jak ze zużytym sprzętem. Odpłatnie ma obowiązek odbierać je każda firma wywożąca odpady komunalne – wynika z art. 8 ust. 2b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=25E9582C4518CBB1EE5C588D454E2D75?id=180129]ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie[/link].
Punkty nieodpłatnego zbierania baterii znajdują się też w niektórych urzędach oraz szkołach. Niestety, trudno znaleźć informacje, w których konkretnie. Obowiązek przyjmowania starych ogniw mają handlujące takim asortymentem sklepy oraz hurtownie, a także zakłady zajmujące się wymianą baterii. Nie wszystkie jednak, tylko te, których powierzchnia sprzedaży przekracza 25 mkw.
Jest też obowiązek oddawania zużytych akumulatorów – pamiętać o nim muszą posiadacze samochodów, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Odbierają je sprzedawcy detaliczni, punkty serwisowe i zakłady wymieniające te urządzenia. [b]Podczas zakupu nowego akumulatora sprzedawca obowiązkowo pobiera kilkudziesięciozłotową kaucję (zwaną w ustawie opłatą depozytową), którą oddaje, kiedy klient zwraca stary. [/b]Jeżeli zaś od razu wymienia on stary akumulator na nowy, kaucja nie jest pobierana.
Osoby, które zostaną przyłapane na wyrzucaniu zużytego sprzętu czy baterii wraz z innymi odpadami, muszą się liczyć z grzywną do 5 tys. zł. Zazwyczaj jednak kończy się na nieprzekraczającym 500 zł mandacie.
[ramka]