Z analiz sieciowej agencji Metrohouse wynika, że średni czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie to średnio trzy miesiące. W innych dużych miastach i miejscowościach poza głównymi metropoliami jest to przeciętnie 4,5 miesiąca. -W porównaniu z pierwszym kwartałem czas oczekiwania na klienta w Warszawie skrócił się o ok. trzech tygodni – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. W pozostałych miastach ten czas jest krótszy o kilka dni.
Czytaj więcej
Średnie ceny ofertowe mieszkań spadły w ciągu roku o 0,7 proc. w Gdańsku do 4,3 proc. w Krakowie...
Mieszkanie gotowe do zamieszkania
Na wyraźne skrócenie czasu ekspozycji ogłoszeń sprzedaży mieszkań nie wskazują statystyki SonarHome za czerwiec (obejmują czas po pierwszej, majowej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Druga była w lipcu. Stopy spadły do równych 5 proc.). – Moim zdaniem od majowej obniżki stóp procentowych minęło zbyt mało czasu. W porównaniu z majem zmiana jest w zasadzie marginalna – mówi Anton Bubiel, dyrektor operacyjny SonarHome i prezes platformy Rentier.io. –W kilku miastach, takich jak Gdynia, Kraków czy Lublin, czas ekspozycji skrócił się mniej więcej o dwa dni – wskazuje. – Jednak we wszystkich największych badanych przez nas miastach ten czas jest o ok. 20 proc. dłuższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podkreśla. Mieszkania wciąż sprzedają się długo.
Jak podaje SonarHome, lokale z rynku wtórnego w Warszawie i Krakowie w czerwcu znikały po 107 dniach ekspozycji oferty, we Wrocławiu po 111 dniach, w Poznaniu po 100, w Łodzi po 93, w Lublinie i Gdańsku po 106, w Gdyni po 105, w Katowicach po 104, a w Szczecinie po 112.
Jakie nieruchomości znikają z rynku najszybciej? -Na szybką sprzedaż mogą liczyć lokale odpowiednio wycenione, których cena jest dopasowana do realiów rynkowych – mówi Marcin Jańczuk. – Dość dobrze sprzedają się mieszkania o powierzchni do 50 mkw. Klienci coraz częściej szukają lokali gotowych do wejścia, które nie wymagają na początku dużych nakładów na modernizację – dodaje.