AI rozpycha się coraz mocniej w wielu branżach. Jak mówi Agnieszka Krzekotowska, ekspertka firmy doradczej Colliers, sztuczna inteligencja zaznacza swoją obecność także na rynku nieruchomości, szczególnie w segmencie komercyjnym. – To właśnie tam jej zastosowanie przynosi najbardziej wymierne korzyści – zarówno właścicielom budynków, jak i najemcom – podkreśla Krzekotowska.
Także Michał Pszkit, członek zarządu i dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w BNP Paribas Real Estate Poland, ocenia, że to rynek nieruchomości komercyjnych – ze względu na wielowymiarową strukturę – najbardziej chłonie różnorodne rozwiązania. – Zakup gruntu, budowa, zarządzanie, wynajem i sprzedaż budynku to jedynie fasada, za którą kryje się dalszy szereg procesów. Strategie zarządzania budynkami, dopasowywanie najemców, poprawa bezpieczeństwa i inspekcje nieruchomości to tylko niektóre z funkcji, które już zostają dotknięte przez sztuczną inteligencję w naszej branży – mówi. – Dostępne rozwiązania już dziś wskazują na olbrzymie możliwości osiągnięcia korzyści ekonomicznych z wykorzystania sztucznej inteligencji na rynku nieruchomości.
AI na rynku biur
AI zmienia np. sposób zarządzania budynkami. – Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, systemy BMS (Building Management System) potrafią przewidywać zużycie energii, dostosowywać temperaturę, sterować oświetleniem, monitorować jakość powietrza – wszystko w zależności od prognoz pogody i liczby osób przebywających w budynku – mówi Agnieszka Krzekotowska. – Dodatkowe nakładki AI potrafią wygenerować oszczędności w zużyciu energii rzędu 8–10 proc.
AI wspiera też automatyzację procesów administracyjnych i finansowych – od obsługi zgłoszeń, przez analizę danych, po optymalizację pracy zespołów zarządzających nieruchomościami. – W przyszłości możemy się spodziewać jeszcze większej integracji AI z codziennymi operacjami, co pozwoli na bardziej inteligentne, zrównoważone i elastyczne zarządzanie przestrzenią – przewiduje Krzekotowska.
A Bolesław Kołodziejczyk z BNP Paribas Real Estate dopowiada, że wiele firm już ma szczegółowe rozwiązania związane z AI. – Jedną z nich jest Kastle Systems ze Stanów Zjednoczonych. Dostarcza informacje na temat rzeczywistego wykorzystania budynków przez pracowników biurowych – wskazuje. – Tego typu dane umożliwiają m.in. poprawę strategii urbanistycznych, dostosowanie wynajmowanej powierzchni do potrzeb najemców czy planowanie po stronie deweloperów.