Kwatera dla wczasowiczów nie zawsze z podatkiem

Wynajem pokoi turystom to najczęstsze źródło sezonowych zarobków. Tymi dochodami trzeba się podzielić z fiskusem, ale nie w każdym wypadku

Aktualizacja: 11.06.2011 07:38 Publikacja: 11.06.2011 05:00

Kwatera dla wczasowiczów nie zawsze z podatkiem

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

Niektórzy podatnicy mają bowiem możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w  art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Chodzi w nim o dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody z tytułu wyżywienia tych osób.

Tylko do pięciu pokoi

Przepis wprowadza jednak istotne ograniczenia sprawiające, że nie wszyscy mogą z tej preferencji skorzystać. Po pierwsze, liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu.

Po drugie, budynek z pokojami musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego (jest nim obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy).

Po trzecie, pokoje muszą się znajdować w budynkach mieszkalnych.

8,5 proc. wynosi stawka ryczałtu od dochodów z najmu

Ponadto pokoje muszą być wynajmowane osobom przebywającym na wypoczynku. A to oznacza, że jeśli wynajmowane są np. osobom mieszkającym w gospodarstwie rolnym na stałe, to zwolnienie nie przysługuje. Użyte w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT sformułowanie „pobyt na wypoczynku" dotyczy bowiem pobytów urlopowych, weekendowych itp. Zdaniem Izby Skarbowej w Bydgoszczy „pobyt wypoczynkowy jest pobytem czasowym, akcydentalnym, nie ma charakteru stałego. Zwolnienie nie dotyczy wynajmowania pokoi na stałe czy też robotnikom sezonowym lub studentom" (interpretacja nr ITPB1/415-419/09/HD).

Zwolnienie przewidziano też dla osób uzyskujących dochody z wyżywienia turystów, którym wynajęto pokoje.

Aby mogły z niego skorzystać, muszą spełnić takie same warunki jak w wypadku wynajmu kwater.

Inne usługi bez ulg

Na zwolnienie nie mają co liczyć ci, którzy poza wynajmem pokoi i przygotowaniem posiłków decydują się zapewnić letnikom dodatkowe atrakcje, za które pobierają opłaty. Czy są to konne przejażdżki, wynajem rowerów lub łódek do pływania po jeziorze czy np. wyprawy na ryby – każdą zarobioną w ten sposób złotówką będą się dzielić z fiskusem.

A to oznacza, że jeśli wynajmujący pokoje zamierza uzyskiwać też przychody ze świadczenia innych usług turystycznych (np. z wynajmu sprzętu turystycznego, organizacji wycieczek) i będzie to miało charakter zorganizowany i ciągły, powinien zarejestrować działalność gospodarczą i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych bądź w formach zryczałtowanych.

Potwierdzają to organy podatkowe. IS w Katowicach (nr IBPB1/415-85/07/ZK) stwierdziła, że dochody z konnych przejażdżek oferowanych letnikom nie korzystają ze zwolnienia od PIT.

Nie zgodziła się na zwolnienie także IS w Gdańsku (nr BI/005/0740/03). Właściciel gospodarstwa rolnego chciał w ramach usług agroturystycznych udostępnić letnikom tzw. małe zoo (hodowane w rozmiarach niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej rozmaite zwierzęta i ptactwo). Zdaniem IS działalność ta powinna być opodatkowana.

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Agroturystyka

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem