W lokalach użytkowych wynajmowanych od podmiotów prywatnych w zasadzie jedynym ograniczeniem wysokości czynszu są warunki rynkowe.
Inaczej jest przy wynajmie lokali użytkowych od podmiotów publicznych (głównie samorządów), które organizują przetargi, konkursy, ale też oferują wybranym kategoriom chętnych preferencyjne warunki najmu polegające często na niższych stawkach czynszu.
O ile w zasobach publicznych zdecydowanie dominuje ustalanie stawek miesięcznych w złotych za metr kwadratowy, to pozostałe segmenty rynku stosują oprócz tego i inne rozwiązania. Czynsz może być np. ustalony jako równowartość określonej kwoty w walucie obcej.
Popularną opcją są także bonifikaty w czynszu spowodowane np. rozliczeniem kosztów remontu lub nakładów koniecznych dokonywanych przez najemcę na koszt wynajmującego.
Wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową jego wysokość najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Zgoda na podwyżkę oznacza dalsze trwanie umowy z wyższą stawką czynszu. Brak zgody oznacza natomiast wygaśnięcie umowy, zarówno terminowej, jak i zawartej na czas nieoznaczony.