To, że mamy wystarczającą ilość gotówki, aby wypożyczyć np. na Lazurowym Wybrzeżu lub w Toskanii samochód w trakcie długiego weekendu majowego, nie oznacza jeszcze, że nam się to uda.
Jakie dokumenty
W wypożyczalni będą chcieli zobaczyć nasze prawo jazdy. We Francji czy Włoszech wystarczy to, którym się posługujemy w Polsce (jest akceptowane w UE, a także w Szwajcarii). Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż na Wschód lub np. do Afryki, potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy. Aby je zdobyć, nie trzeba oczywiście chodzić na żaden kurs ani zdawać dodatkowych egzaminów. Konieczna będzie jednak wizyta w starostwie powiatowym. Za takie prawo jazdy trzeba też zapłacić.
W wypożyczalni, poza prawem jazdy, z pewnością zostaniemy zapytani o kartę kredytową – i to ważną z wystarczającym limitem gotówki. Bez niej auta nie dostaniemy.
Wypożyczalnie z reguły blokują na karcie tzw. kaucję (na wypadek zniszczeń czy uszkodzeń w aucie). Pamiętajmy, że bez karty kredytowej nie uda się wynająć samochodu również przez Internet. Także w tym wypadku konieczne będzie podanie jej rodzaju, daty ważności i numerów.
Rezerwacja online
Aby mieć pewność, że w czasie naszych wakacji uda nam się wypożyczyć takie auto, jakie chcemy (a nie jakiekolwiek lub takie, które akurat zostało w wypożyczalni), przejrzyjmy oferty różnych firm w Internecie. Takie oferty warto porównać (na co zwracać uwagę – patrz ramka).
30 zł kosztuje wydanie międzynarodowego prawa jazdy
Gdy już się zdecydujemy na jakiś samochód, nie czekajmy – możemy zarezerwować go online. Pamiętajmy tylko, że wybierając auto w ten sposób i składając zamówienie przez Internet, powinniśmy wydrukować (i koniecznie zachować sobie) zamówienie oraz korespondencję z poczty elektronicznej. To na wypadek, gdyby na miejscu wystąpiły jakiekolwiek kłopoty z wyegzekwowaniem tego auta, które sobie wybraliśmy.
Rezerwując auto przez Internet, poprośmy też o przesłanie zdjęcia (nie jakiegokolwiek, ale dokładnie tego samochodu, który wybraliśmy) – łatwiej będzie zdecydować, czy rzeczywiście nam odpowiada.
Europejskie Centrum Konsumenckie (www. konsument. gov. pl) przypomina na swojej stronie internetowej wszystkim wynajmującym auta, że zamawiającym pojazd z wypożyczalni online nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy tak, jak to jest w wypadku innych umów zawieranych na odległość.