Radcowie: opinia o projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Istnieje potrzeba dokonania komplekowych zmian w funkcjonujących procedurach, jednak proces ten powinien przebiegać w postaci ewolucji a nie rewolucji – pisze w swojej opinii do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego samorząd radców prawnych.

Aktualizacja: 24.12.2017 13:49 Publikacja: 24.12.2017 12:27

Zbigniew Ziobro, Łukasz Piebiak

Zbigniew Ziobro, Łukasz Piebiak

Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W listopadzie resort sprawiedliwości przedstawił projekt reformy procedury cywilnego. Jak mówił wówczas minister Ziobro, założeniem jest to, aby wyrok, w miarę możliwości, był wydawany na jednej rozprawie. Ma temu służyć nowa instytucja, konieczność organizowania postępowania przygotowawczego. Jak wyliczał Ziobro, sędzia będzie zobowiązany do szukania ugody między stronami, ustalenia harmonogramu postępowania oraz określenia terminu wydania wyroku.

Swoją opinię do tego projektu przedstawiła w tym tygodniu Krajowa Rada Radców Prawnych. W dokumencie przygotowanym przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji, czytamy, iż ustawodawca bazując na danych statystycznych dokonał zdiagnozowania głównych - jego zdaniem - obszarów, które w jego ocenie funkcjonują wadliwie, co przekłada się na nieefektywność postępowań sądowych w sprawach cywilnych, tj. przewlekłość postępowań, orzekanie na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, nagminne opóźnienia rozpraw, złą organizację pracy oraz niewłaściwe traktowanie obywateli. W konsekwencji - co zostało uwypuklone w uzasadnieniu zmian - prowadzi to do negatywnej oceny działalności wymiaru sprawiedliwości. Tym samym przedłożony projekt służyć ma: 1) przemodelowaniu kształtu procesu cywilnego, celem poprawy systemu zarządzania daną sprawą z jednoczesnymi rozwiązaniami systemowymi, zabezpieczającymi prawa stron oraz 2) poprawie warunków dla osób partycypujących w procesie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo