Ulga meldunkowa nie obejmuje bowiem wartości gruntu związanego z budynkiem czy mieszkaniem. Nie stosuje się ona także do budowli o charakterze niemieszkalnym, czyli np. budynku gospodarczego lub altanki.
Stanowisko fiskusa jest jednoznaczne, o czym mówi np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 2 sierpnia 2009 r. (nr IPPB1/415-316/09-2/KS)[/b]. Wnioskodawczyni wraz z siostrą odziedziczyły po rodzicach dom z działką. Matka zmarła w 1997 r., a ojciec w 2007 r. Zameldowane były w domu na pobyt stały od sierpnia 2007 r. do końca 2008 r., kiedy to sprzedały nieruchomość. Złożyły też stosowne zawiadomienie w urzędzie skarbowym, by nie płacić podatku.
Dyrektor IS nie zgodził się z poglądem, iż [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6477AFEB1D07A74C8826DD5C63D61915?id=80474]ustawa o PIT[/link] nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynków stanowiących ich części składowe. W rezultacie kobiety muszą zapłacić podatek od wartości gruntu, który odziedziczyły po ojcu.
[b]Przychód ze sprzedaży nieruchomości w części po matce jest wolny od PIT, ponieważ od jego nabycia upłynęło już pięć lat. Z kolei odziedziczony po ojcu udział w domu korzysta z ulgi meldunkowej.[/b] Tymczasem pozostała część udziału w nieruchomości nabyta po śmierci ojca, czyli grunt i budynek gospodarczy, podlega PIT.
Sprzedaż gruntu związanego z budynkiem podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy o PIT. To samo dotyczy budynków o charakterze niemieszkalnym.