Obowiązują w tym zakresie przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0140BCC5BA0947EC161113D94FBDB2D3?id=179915]ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[/link].
Właściciel gruntu szkodzący zmianą stosunków wodnych nieruchomościom sąsiednim, który zlekceważy decyzję, naraża się na dodatkowe wydatki związane z tzw. wykonaniem zastępczym, tj. wykonaniem niezbędnych robót na koszt opornego właściciela. Dodatkowo może się on narazić na koszty samego postępowania egzekucyjnego. Domagający się wykonania niezbędnych robót (które mają przywrócić stan pierwotny albo w inny sposób usunąć przyczyny zalewania działki) może zażądać od właściciela gruntu zaliczek na koszty tych robót i dostarczenia stosownej dokumentacji. [b]Zaliczka może być egzekwowana przymusowo przez poborcę skarbowego.[/b]
Wykonawca, któremu takie roboty w ramach wykonania zastępczego będą zlecone, jest odpowiedzialny za rzetelne ich wykonanie.
Należność za wykonanie takich robót, jeśli zobowiązany sam jej nie ureguluje, również ściągnie przymusowo poborca skarbowy. Wcześniej doręczy on wykaz kosztów wykonania zastępczego.
Jeżeli inne sposoby egzekwowania, np. z wynagrodzenia za pracę, zawiodą, możliwe staje się zajęcie nieruchomości i sprzedanie jej na licytacji.