Wiele osób nie wie, jak ustalić, czy kwota zarobków dziecka nie przekroczyła limitu. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że od przychodu można odjąć tylko koszty jego uzyskania, bez składek na ubezpieczenie społeczne.
Są też sytuacje, w których student uzyskuje bardzo niewielkie dochody, a jego rodzice i tak tracą prawo do odpisu. Warto więc wiedzieć o nich wcześniej. Jest tak m.in. wówczas, gdy zarobki dorosłego dziecka opodatkowane są stawką liniową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Warto o tym pamiętać, gdy dziecko chce rozpocząć działalność gospodarczą.
Dochody pełnoletniego dziecka nie mają znaczenia jedynie wówczas, gdy uzyskuje ono zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny albo rentę socjalną. Rodzice odliczą wtedy ulgę, nawet gdy dochody dziecka przekroczą limit.
Rodzice powinni też wiedzieć, że już po złożeniu zeznania mogą być wezwani do przedłożenia dodatkowych dokumentów. Urząd skarbowy może chcieć zobaczyć odpis aktu urodzenia dziecka lub zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego potomka do szkoły. Od opiekunów prawnych fiskus może zażądać zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, a w wypadku rodzin zastępczych – odpisu orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowy zawartej między rodziną zastępczą a starostą. W niektórych wypadkach dokumenty warto zgromadzić wcześniej, by uniknąć ewentualnych kłopotów. Jeżeli np. dziecko studiuje za granicą, konieczne może być zaświadczenie zagranicznej uczelni przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
[ramka][b]Warunki odliczenia[/b]
Ulga przysługuje na dzieci: