[srodtytul]Konieczna umowa o opiekę[/srodtytul]
[b]- Opiekuję się starszą osobą, siostrą mojej babci. Obiecała mi w zamian zapisanie mieszkania w testamencie. Czy mogę liczyć na zwolnienie z podatku spadkowego?[/b]
Tak. Ponieważ jednak należy pani do III grupy podatkowej, warunkiem ulgi jest zawarcie z siostrą babci umowy o opiekę.
Umowa ta musi być zawarta na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym. Może mieć, oczywiście, także formę aktu notarialnego.
Warunkiem dodatkowym jest sprawowanie opieki przez co najmniej dwa lata. Okres ten liczy się od dnia poświadczenia lub spisania umowy przez notariusza.
[srodtytul]Nieposiadanie własnego mieszkania[/srodtytul]
[b]- Jestem jedynym spadkobiercą mojej ciotki, która zmarła w 2009 r. i zostawiła mi mieszkanie. Wspólnie z żoną zajmuję mieszkanie spółdzielcze własnościowe, które rodzice kupili jej przed ślubem.
Zamierzamy zostawić je synowi oraz jego rodzinie i przenieść się do odziedziczonego. Czy skorzystamy z ulgi podatkowej?[/b]
Tak. Nie jest przeszkodą to, że żonie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, które należy do jej majątku odrębnego.
Bez znaczenia jest to, że mieszka pan w tym lokum. Warunek nieposiadania praw do innego mieszkania albo domu mieszkalnego zapisany w art. 16 u. p. s. d. dotyczy spadkobiercy, a nie jego małżonka.
[srodtytul]Konieczność zmiany warunków mieszkaniowych[/srodtytul]
[b]- W 2006 r. otrzymałem w spadku po babci mieszkanie w Olsztynie. Wprowadziłem się do niego w listopadzie 2007 r. Ponieważ jest to moje pierwsze mieszkanie, korzystałem ze zwolnienia z podatku spadkowego. W 2009 r. dostałem pracę w Łomży. Tu zamierzam zamieszkać na stałe i kupić mieszkanie. Muszę w związku z tym sprzedać to po babci. Czy urząd skarbowy zażąda oddania ulgi?[/b]
Nie. W tym wypadku, ze względu na datę śmierci spadkodawczyni, obowiązują przepisy o uldze mieszkaniowej w wersji sprzed 1 stycznia 2007 r.
Pozwalają one na zachowanie ulgi, m.in. gdy sprzedaż lokum przed upływem pięciu lat jest uzasadniona koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę albo nabycie innego mieszkania nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.
To, czy w danym wypadku rzeczywiście zachodzi konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, ocenia się indywidualnie, stosownie do okoliczności sprawy.
Przedstawiciele fiskusa i sądy administracyjne przyjmują jednak taką konieczność, jeśli spadkobierca lub obdarowany w związku z uzyskaniem pracy w innej miejscowości musi się przenieść do niej na stałe.
[b]- Sześć miesięcy to bardzo krótki okres na przeprowadzenie tak poważnej transakcji. Czy urząd skarbowy przyjmie, że zmieściłem się w terminie, jeśli w tym czasie dam zaliczkę na poczet kupna mieszkania w Łomży?[/b]
Niestety, nie. Przez nabycie rozumie się bowiem uzyskanie prawa własności domu, mieszkania czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Czyli zawarcie definitywnej notarialnej umowy przenoszącej te prawa.
[srodtytul]Gdy nie stać na utrzymanie domu [/srodtytul]
[b]- W 2008 r. razem z siostrą odziedziczyłyśmy dom po cioci – siostrze ojca. Skorzystałyśmy z ulgi obejmującej wartość 110 mkw. Obie w nim mieszkamy.
Utrzymanie domu jest jednak dla nas zbyt kosztowne. Czy to wystarczające uzasadnienie dla konieczności zmiany warunków mieszkaniowych? Chcemy sprzedać dom i kupić oddzielne mieszkania.[/b]
Trudna sytuacja materialna niepozwalająca spadkobiercy czy obdarowanemu na utrzymanie domu może oznaczać, że jego zbycie było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. Nie pociąga więc za sobą utraty ulgi. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
[srodtytul]Mieszkanie w innej dzielnicy[/srodtytul]
[b]- Korzystam z ulgi mieszkaniowej w związku z uzyskaniem w spadku mieszkania po babci zmarłej w 2006 r. Mieszkam w nim dopiero trzy lata. Chciałabym je sprzedać i kupić większe w innej dzielnicy. Czy mogę to zrobić bez obawy, że utracę prawo do ulgi?[/b]
Nie utraci pani prawa do ulgi mimo wyzbycia się mieszkania przed upływem pięcioletniego okresu zamieszkiwania w nim, jeśli przekona pani urząd skarbowy, że sprzedaż podyktowana była koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych.
Może pani zwrócić się do urzędu skarbowego o udzielenie wiążącej interpretacji w tej sprawie. Wniosek taki składa się na urzędowym formularzu. Trzeba opisać dokładnie swoją sytuację.
[srodtytul]Połowa spadkowej działki dla wnuka [/srodtytul]
[b]- Moi dziadkowie byli właścicielami domu i działki o powierzchni 2000 mkw. Zmarł dziadek. Odbyła się sprawa o dział spadku i całość domu przypadła babci.
Babcia nie zgłosiła się na czas do urzędu skarbowego i urząd naliczył jej podatek. Babcia skorzystała jednak z ulgi mieszkaniowej. Zapłaciła podatek od działki.
Czy w takiej sytuacji babcia może darować mi (wnukowi) niezabudowaną część działki (900 mkw.), nie tracąc ulgi mieszkaniowej?[/b]
Tak. Ważne jest tylko, by mieszkała w domu przez pięć lat, licząc od daty złożenia zeznania podatkowego. Może jednak sprzedać dom wcześniej w razie konieczności zmiany warunków mieszkaniowych.
[srodtytul]Korzystający z ulgi wyjeżdża za granicę [/srodtytul]
[b]- W 2006 r. odziedziczyłem mieszkanie po babci. Skorzystałem z ulgi mieszkaniowej. Zamierzam wyjechać za granicę do pracy. Czy w związku z tym mogę ją stracić? Czy będzie miało znaczenie wynajęcie spadkowego mieszkania na czas pobytu za granicą?[/b]
Niestety, w tych okolicznościach może pan stracić tę ulgę. Jednym bowiem z jej warunków jest zamieszkiwanie w spadkowym lokalu przez spadkobiercę i niezbywanie go przez okres pięciu lat.
Okres zamieszkiwania liczy się od daty złożenia zeznania podatkowego, jeżeli nabywca mieszkał w lokalu w chwili składania zeznania. Jeżeli wprowadził się tam po jego złożeniu, okres ten liczy się od daty zamieszkania.
Wyjazd za granicę spowoduje, że nie będzie pan mógł spełnić warunku nieprzerwanego zamieszkiwania w nabytym lokalu przez okres pięciu lat. Dla prawa do ulgi nie ma przy tym znaczenia, czy opuszczony lokal będzie wynajmowany. [/ramka]
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/447728.html]Zobacz cały poradnik o testamentach, spadkach i darowiznach[/link][/b][/ramka]