Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe”.
Limit sprzedaży
Osobom, które nie spełniają tego warunku, pozostaje zwolnienie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przysługuje, jeśli ich obrót nie przekroczy 150 tys. zł rocznie. Jeśli rozpoczynają działalność w trakcie roku, limit ten liczymy w proporcji do okresu sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy nie przekroczyliśmy do tej pory limitu, musimy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Dokumentujemy ją rachunkami.
Jeśli przekroczymy limit bądź też chcemy od razu rozliczać VAT (aby np. odliczać podatek z faktur za zakupy wyposażenia), musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Oprócz wystawiania faktur trzeba też prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów oraz składać deklaracje (co miesiąc lub co kwartał).
Najem krótkoterminowy
Jak rozliczyć tzw. najem krótkoterminowy? Wygląda to tak – inwestor kupuje mieszkanie w górach lub nad morzem, oddaje w najem deweloperowi (lub innej wyspecjalizowanej firmie), który podnajmuje je turystom. Właściciel nie zajmuje się bieżącą obsługą lokalu, inkasuje tylko wynagrodzenie.
Zdaniem fiskusa zwolnienie nie przysługuje wtedy, gdy lokal jest wynajmowany firmie podnajmującej go turystom. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2011 r. (nr IPPP3/443-173/11-2/JF).