Kiedy wynajmujący nie musi płacić VAT

Zwolniony z podatku jest najem lokalu na cele mieszkalne

Publikacja: 06.10.2011 03:35

Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe”.

Limit sprzedaży

Osobom, które nie spełniają tego warunku, pozostaje zwolnienie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przysługuje, jeśli ich obrót nie przekroczy 150 tys. zł rocznie. Jeśli rozpoczynają działalność w trakcie roku, limit ten liczymy w proporcji do  okresu sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy nie przekroczyliśmy do tej pory limitu, musimy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Dokumentujemy ją rachunkami.

Jeśli przekroczymy limit bądź też chcemy od razu rozliczać VAT (aby np. odliczać podatek z faktur za zakupy wyposażenia), musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Oprócz wystawiania faktur trzeba też prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów oraz składać deklaracje (co miesiąc lub co kwartał).

Najem krótkoterminowy

Jak rozliczyć tzw. najem krótkoterminowy? Wygląda to tak – inwestor kupuje mieszkanie w górach lub nad morzem, oddaje w najem deweloperowi (lub innej wyspecjalizowanej firmie), który podnajmuje je turystom. Właściciel nie zajmuje się bieżącą obsługą lokalu, inkasuje tylko wynagrodzenie.

Zdaniem fiskusa zwolnienie nie przysługuje wtedy, gdy lokal jest wynajmowany firmie podnajmującej go turystom. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2011 r. (nr IPPP3/443-173/11-2/JF).

Właścicielka mieszkania podpisała umowę ze spółką z o.o., która zobowiązała się wynajmować je na kilka dni turystom i biznesmenom. Argumentowała za zwolnieniem, ponieważ w umowie zastrzegła, że spółka może wykorzystywać lokal tylko na cele mieszkalne. Bez względu na to, kto będzie korzystał z nieruchomości, zachowany zostanie jej mieszkalny charakter.

Stołeczna izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że jeśli najemcą jest spółka wykorzystująca lokal mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, cel wynajmu zawsze będzie finansowy (gospodarczy). Poza tym wynajem lokalu na  rzecz osoby prawnej – co do zasady – nie może być dokonywany na cele mieszkaniowe.

Osoba prawna, w odróżnieniu od fizycznej, nie ma potrzeb mieszkaniowych. Reasumując, usługa świadczona przez właścicielkę będzie wynajmem lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej najemcy. Tym samym nie będzie spełniała przesłanki wynajmu na cel mieszkalny. Powinna więc być opodatkowana 23-proc. VAT.

Tak też uważa Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 1 lipca 2009 r., ITPP1/443-357/09/AT).

Oczywiście brak prawa do  zwolnienia przedmiotowego nie oznacza, że właściciel mieszkania od razu musi płacić podatek. Tak jak wspomnieliśmy, przy małych obrotach można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Limit to 150 tys. zł rocznie.

Zobacz cały poradnik

Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe”.

Limit sprzedaży

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku